Huonoin lainavaihtoehto olisi nyt kiinteä tasaerä
Kiinteä tasaerä on pankille makoisin vaihtoehto, koska siinä asiakas joutuu maksamaan kaikki korot ja sitten vielä korkojen korot sentilleen pankille ja nitkuttamaan sitä pankin palloa jalassa hamaan tappiin asti.
Korkokatto ja muut vaihtoehdot tarkoittaa että laina maksetaan nopeasti ja niin että pankki ei tienaa. Oikeasti hyvät asiakkaat tarvitsee vähän lainoja ja maksaa ne nopeasti pois koska varaa on. hyvä laina-asiakas toki pankille on vakaasti kuiviin lypsettävä tasaerälainalehmä.
Jos sulla on tasaerä niin kannattaa tarkistaa ne lainan elinkaarikustannukset. Varoitan että saatat liriä pöksyihisi kun tajuat maksavasi kymmeniä tuhansia ilmaa pankeille
Kommentit (8)
Kaikki ei tarvitse yli sataa tonnia sitä asuntolainaa. Useimmilla on esim se 300 000€ jo valmiiksi sitä varallisuutta. Korkokatot on köyhiä varten.
Jaa. Ei tunnu missään. Maksan ylimääräisiä lyhennyksiä aina kun siltä tuntuu, isompia kerralla. Koron nousu kesäkuussa pidensi laina-aikaa pari vuotta, nyt on siirtynyt melkein takaisin alkuperäiseen taas.
Minulla oli kiinteä tasaerä aikana ennen tätä päättynyttä nollakorkokautta, eli kun korot huiteli näissä samoissa lukemissa. Arvostin sitä, että sain itse päättää tulojeni mukaan joka vuosi kuinka paljon nostan sitä kuukausierää. Eli että nosto johtui omasta maksukyvystäni eikä ulkopuolisen määrittämänä. Olin kyllä hyvin tietoinen elinkaaren aikaisista eroista koroissa, ja tarkoituksella eri riskejä punniten valitsin tämän.
Laina olisi ollut tulossa maksetuksi useita vuosia ennen (ei jälkeen) alkuperäistä maksupäivää, mutta kyseinen asunto tuli myytyä ennen nollakorkojen alkua.
Kaverilla on sellainen, mutta on sanonut, ettei lainan kestolla ole merkitystä, koska ei ole tarkoituskaan elinaikanaan saada sitä lainaa maksettua. Maksaa siis ikäänkuin vuokraa 500e/kk, mutta yksiön sijaan saa sillä 120m2 talon isolla pihalla.
Ihan hyvä yritys mutta ei aivan osunut.
Kiinteässä tasaerässä on hyvä laskea, missä kohti euriborin noustessa korkojen osuus muodostuu lyhennykseen nähden kohtuuttomaksi eikä laina enää lyhene.
Itse laskeskelin, että lainasta on hyvä maksaa puolet pois ennen seuraavaa korontarkistusta. Korkojen osuus olisi muutoin aivan jäätävän suuri kk-lyhennyksestä. Kai pankkikin näihin jossain kohti puuttuu, jos ei laina enää lyhene ja laina-aika venyy mahdottomaksi.
Juu nää on ihan oma erikoisasiakasryhmä
joille pankki oikein myöntää lyhennysvapaita alkuun (tirsk). Kannattaisi olla matikantunneilla hereillä