Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Munasarjakystista kokemuksia pliis

Vierailija
22.12.2022 |

Tänään selvisi että mulla on munasarjakysta joka on 9cm ja sanoivat että sellainen yleensä leikataan. Ilmeisesti kyseessä elektronisiin liittyvä kysta, joka on aikaisemmin ollut 7cm.

Mulla on nyt todella suuri pelko ja masis ja vaikea päästä joulutunnelmaan.

Ne laittoi kontrollin 3kk päähän ja ohjeeksi aloittaa minipillerit. Jos koko on edelleen 9cm 3kk päästä niin leikkaus.
Tämän lääkäri sanoi siksi, että kerroin hänelle pelkääväni leikkausta. Eli siis yritti antaa minulle aikaa sopeutua asiaan.

Mitä kokemuksia teillä on endometrioosikystista? Mitä minun kannattaisi tehdä?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis endometrioosiin liittyvä kysta eikä elektronisiin....

Ap täällä

Vierailija
2/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli joskus , mutta pienenpiä .Hoituivat keltarauhas- hormoonilla. Se leikkaus on varmaan tähystämällä.Siitä toipuu nopeammin .Älä turhan pelkää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

6cm endometriooma leikattiin tähystyksellä. Ennen tuntui kun kohtu olisi putuoamassa kävellessä kun möykky painoi jotain sisuskaluja Veemäiset tärinäkivut hävisivät sen siliän tien. Kaikki sujui hienosti. Ilmaa tosin oli mahassa leikkauksen jälkeen eikä meinannut poistua.

Vierailija
4/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaus kyllä jännittää aina ja kaikkia. Pyydä vaikka rauhoittava sitä ennen ni helpottaa. Ja tosiaan tähystyksellä varmasti onnistuu tuo.

Vierailija
5/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkausta ei kannata pelätä. Yleensä se tehdään tähystyksellä. Pari päivää tekee kipeää ja siinäkin oikeastaan sattuu enemmän se leikkauksessa sisälle jäänyt kaasu, ennen kuin se poistuu. Leikkaushaavat ovat pieniä eivätkä vaivaa kauaa.

Vierailija
6/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos näistä vastauksista. Ihan itku tulee kun tähän aloitukseen tuli edes muutama kommentti.

Tää on jostain syystä mulle nyt aika iso asia. Pelottaa kovasti että jotakin kerkeää tapahtua ennen sitä leikkausta ja toki itse leikkauskin pelottaa. Vaikea nauttia joulusta kun ei oikein uskalla edes liikkua.

Kauheeta sanoa mutta Uskaltaako edes seksiä harrastaa jos se vaikka puhkeaa sen aikana? Ei me usein tehdä mitään mutta voiko edes sen 1krt/ 3vk tehdä jotakin vai pitääkö olla ilman kunnes kysta on hoidettua?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkausta ei kannata pelätä yhtään! Siinä nukahdat ja hetken päästä heräät. Leikkauksen jälkeen menee hetki kun paranet, mutta se paraneminen kyllä menee itselleen ja nopeaa huomaa, että on jo kunnossa. Mulla putsattiin kaikki endosta johtuvat pesäkkeet ja kystat ja ei jäänyt kuin yksi isompi viilto ja kolme pientä josta oltiin menty tähystyksellä sisään. Ei näy enään kun haaleana alavatsalla.

Elämän laatu parani huomattavasti, joten kannattaa vaan uskaltaa, laittavat sut kuntoon!

Tämä tietoisuuden aika joka sulla on on se pahin kun tulee googleteltua ja löytää vaikka mitä vastauksia.

Tsemppiä ja yritä kuitenkin nyt nauttia joulusta, nuo on ihan rutiini juttuja sairaanhoitajille ja lääkäreille tehdä.

Vierailija
8/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sen vielä lisään, sulla on kaikki varmasti siinä kunnossa, että voit nyt nauttia joulusta ja uudesta vuodesta ja elämään ihan normaalisti, koska laittoivat kontrollit 3 kk päähän. Ne olisivat ottaneet sut jo jouluksi kyllä leikkauspöydälle jos olis akuutti tilanne.

Tarkkailet toki vointia ja olet yhteydessä jos tarve on kontrollia aikaistaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata pelätä.

Kystat on yleisiä ja saat hoitoa. :)

Itselläni todetttiin 64 cm endometrioosikysta ja sitä on pienennelty nyt 9 kk progesteronilla (Pri.olut). Viime kontrollissa oli pienentynyt, koko 3x2 cm. Jos ei olisi pienentynyt, olisi leikattu.

Tee kaikkea mitä pystyt ja jos tulee yhtäkkiä kova kipukohtaus, saattaa kysta olla puhjennut. Se ei yleensä ole vaarallista, mutta voit hakeutua päivystykseen silloin tarkistuttamaan tilanteen. Ota särkylääkettä, jos tärinä tai seksi sattuu.

Endometrioosi on yleistä, joka kymmenennellä naisella on se. Ei hätää.

Vierailija
10/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis 6x4 cm, ei 64 cm.

Ed.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
22.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuollaisen leikkaus on pikkujuttu.

Mitä pelkäämistä siin nyt muka on?

Vaikutat hyvin nuorelta naiselta ap.

Kukaan normaali aikuinen nainen, ei joudu hysteriaan, munasarja kystan leikkauksesta.

Itseäni pelotti leikkaus juuri tässä tilanteessa kun kuulin sen olevan edessä. Ehkä siksi koska en ollut koskaan ollut sairaalassa/leikkauksessa/käynyt edes monesti sairaanhoitajalla. Joten tuo sairaala ympäristö oli itselle aivan vieras. Mulla ei ollut mitään tietoa mitä sielä tulee tapahtumaan ja mitä tehdään alkuun ja miten siitä alkaa paranemaan. Ehdin onneksi käydä hoitajan ja lääkärin kanssa läpi leikkauksen ennen leikkausta ja se keskustelu helpotti jännityksen kanssa.

Toisella leikkaus kerralla ei näitä keskusteluja ehditty tekemään (hätäleikkaus), mutta siinä kohtaa ei jännitystä ollut yhtään, enemmän helpotusta kun laittavat kuntoon. Koska tiesin, että siitä tulee paranemaan ihan samalla tavalla kuin edellisellä kerralla.

Ymmärrän ajoittajaa tässä täysin, uusi ja vieras asia on mieleatäni luonnollinen kokea pelottavana ja jännittävänä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kolme