Aaveita pimeässä
Löysin juuri mielenkiintoisen jutun netistä:
Tanskassa Dragsholmin linnassa asui vuoden 1550 tienoilla mahtava ja tarmokas aatelismies, Mogens Gyldenstierne. Miehellä oli kaunis tytär, Celestine Mariann de Bayonne Gyldenstierne, ja tavan mukaan Mogens oli luvannut tyttärensä jo varhaisella iällä sopivaan hienoon sukuun kuuluvan miehen puolisoksi.
Kun nuori Celestine sitten rakastuikin tallipoikaan, joka vieläpä saattoi hänet raskaaksi, Mogens raivostui. Hän sanoi tyttärelleen, että tämän oli matkustettava Schleswigiin synnyttämään lapsensa, jotta synti ei paljastuisi.
Isä Gyldenstiernellä oli kuitenkin synkkä suunnitelma. Celestinen läksiäisjuhlassa hän määräsi tytön siepattavaksi ja muurattavaksi vangiksi pieneen huoneeseen, missä tämä mahtui tuskin seisomaan suorana.
Celestine valitti ja raapi seinää, mutta linnan väki oli saanut ankaran määräyksen sivuuttaa kaikki avunpyynnöt. Lopulta Celestine kuoli janoon ja hapen puutteeseen, mutta häntä ei ollut nähty linnassa viimeistä kertaa.
Hän vaeltaa nyt rauhattomana linnan käytävillä ja huoneissa läksiäisissä yllään olleessa valkeassa mekossa. Erityisen kiinnostunut hän on nukkuvista miehistä, ehkä siksi, että hän haluaa löytää rakkaan tallipoikansa.
Kilttimiehiä oli jo 1500-luvullakin.