Miten teillä jouluvalmistelut etenevät?
Mitä on vielä tekemättä. Mulla siivous vielä vaiheessa. Teen vähän paremman viikkosiivouksen. Esim. pesen lattiat. Saan tänään oleskelutilat ja eteisen siivottua, ehkä makkaran ja työhuoneenkin. Mies saa siivota joku ilta kylppärin, saunan ja vessan.
Teen kauppatilauksen, mies hakee, mutta kalat ym. pitää käydä vielä ostamassa. Samoin viinit.
Kuusi täytyy tuoda sisälle ja koristella. Ja kukat ostaa (hyasintit on jo) ja viimeistellä kukka-asetelmat. Muut koristeet ovat jo paikoillaan.
Oven edusta on siivoamatta.
Perjantaina teen vähän ruokavalmisteluja. Mulla on to ja pe vapaata.
Mites teillä muilla?
.
Kommentit (13)
Kaupan kuorma tuotiin eilen. Käydään torstaina tai perjantaina ostamassa lohta, tilliä, tuoretta leipää yms. Siivooja kävi eilen, laitetaan varmaan kuusi tänään. Työkiireiden perusteella katsotaan jaksaako imellyttää itse perunalaatikkoa vai ostetaanko valmista. Pari lahjaa pitää vielä paketoida.
Yleisesti tehdään niin että aaton lähestyessä vaan lasketaan rimaa, himmennetään valaistusta ja laitetaan joulumusiikkia soimaan. Ei pingoteta.
Lahjat lapsille ostettu, muuta en sitten joulun eteen ole tehnytkään. Torstaina ajattelin käydä ruokaostoksilla ja perjantaina siivoan vähän. Lapset saa laittaa kuusen sitten kun lauantaina tulevat jos haluavat.
Minimalistina minulla ei ole ylimäär. tavaraa. Kirjoja on paljon. Kylpyhuoneen siivosin tänään. Ei tarvitse kuin imuroida. Vanhat 1950-60-luvun tontut ovat koristeina. Käpykoristeita myös. Joulukukat on jo. Ruoatkin on jo. Tänään hain vielä kaupasta silakoita, joista tein jo silakkarullia mausteliemessä. Lasimestarin sillin myös tein. Kinkkuviipaleet ovat valmiita. Muun teen itse. Huomenna leivon taatelikakun. Aattoaamuna paistan laatikot ja teen rosollin ja vihersalaatin. Hedelmiä ja suklaata on.
Jotakin on tehtynä, mutta pääasia eli lahjat on vielä vaiheessa (ja pahasti) eikä yhtäkään jo ostettua ole paketoitu.
Kaivan nenääni. Muuta en jaksa, koska olen sairaana.
Muutama lahja on ostettuna.
Etötöitä tänäänkin terassin pöydän ääressä. Ihanasti lämmitti aurinko (+24 astetta)
Suurin osa lahjoista on vielä jossain postin armoilla, eli paketoitavaa on.
Siivoan joka päivä vähän jotain ja perjantaina teen perusteellisemman viikkosiivouksen. Matot ja sohvien päälliset vaihdan myös pe.
Lapset siivoavat torstaina saunan.
Ruokia ja leipomuksia on tekemättä vielä.
Joulukuusi saapuu joku päivä kunhan sukulaismiehellä on käyntiä täällä päin.
Ei mitenkään paha tilanne.
Yhtään lahjaa ei oo ostettu, eikä osteta. Töistä on saatu suklaata, viinejä, kuoharia, juustoja. Ruuat oon tilannut jo aikoja sitten, noudan perjantaina. Kuusi on varastettu, tuotu sisälle ja koristeltu. kaljaa pitää vielä hakee ja lauantaina sitten mökille ja palju lämpimäksi.
Vierailija kirjoitti:
Kaivan nenääni. Muuta en jaksa, koska olen sairaana.
Pikaista toipumista!
Joulukortit olen melkein lähettänyt.
Todella hitaasti.
Kuusi haettiin tänään kun lapsilla ei ollut enää kuumetta. Koko perhe ollaan oltu influenssassa, joten tilaisuutta tai energiaa parin hommatun lahjan paketoimiseenkaan ei ole ollut.
Lahjat paketoitu,lihat ostettu,muut ruuat haen pe töitten jälkeen, pe pesen saunan ja vaihdan petivaatteet
Tänä iltana leivon, huomenna ostan kuivatavarat, perjantai vapaa. Silloin ostan tuoretuotteet. Perjantaina myös Teen ylläpitosiivouksen.. Kuusi pitää laittaa.