Hakusessa kivoja paikkoja lapsiperheelle Turussa?
Osaisitteko suositella esim. leikkipuistoja tai uimarantoja tms. paikkoja missä ulkoilla tai viettää aikaa? Majoitus meillä on aika lähellä Turunlinnaa ja satamaa, mieluiten samalta suunnalta kaupunkia.
Kommentit (8)
googleen seikkailupuisto eli seikkis.
Valtavan iso lasten "maailma" kupittaan puistossa. Ilmainen. Tosi kiva!
voisi käydä Ruissalossa uimassa, vaikkei se nyt ihan vieressä ole. Isommille lapsille mieleen on varmasti uusi vesipuisto Jukupark. Jos taas menette Samppalinnan maauimalaan, voi samalla vierailla myös tien toisella puolella biologisessa museossa.
Sataman lähellä ei ole uimarantaa. Ruissalossa sen sijaan on.
Ehdotan föri-ajelua. Se on lautta, joka kulkee Turun Täl pual ja Toisel pual välillä. Vinkiksi kerrottakoon, että täl pual = Tuomionkirkon puoli eli historiallisesti se oikea Turku. Joen Toisel pual on mm. Turun linnan puoli. Eli vaikka olisin Turun linnan puolella, niin olisin toisel pual.
Tätä on mukava arvuutella lapsien kanssa.
Föri on ilmainen. Se ottaa kyytiinsä kävelijöitä, lastenrattaita ja polkupyöräilijöitä. Lähellä lauttaa on myös leikkipaikka, joka kylläkin taitaa olla aika kuuma näinä päivinä.
Tuo föri on ikävä kyllä nyt korjattavana.
kulkenut sielläpäin tai ehtinyt av-addiktiossani lukemaan uutisia. Kiitoksia korjauksesta.
Tuo föri on ikävä kyllä nyt korjattavana.
Tuo föri on ikävä kyllä nyt korjattavana.
kun Myllysiltakin on poikki... =) Jaa mutta onhan siellä vielä jokunen ylityspaikka käytössä...
Seikkistä minäkin suosittelen, tosi kiva paikka!!!
T: entinen turkulainen
jos sillä on merkitystä, lapset on 2 ja 4 vuotiaat.
täytyypä googlata tuota seikkistä. ap
Siinä on iso leikkipuisto iha vieressä, missä on myös semmoinen lasten kahluuallas.