Raskaana olevalle lentoemolle saakin maksaa pienempää palkaa
EU-tuomioistuin katsoi, että raskaana olevalla työntekijällä, joka on siirretty raskautensa vuoksi väliaikaisesti muihin tehtäviin, ei ole oikeutta palkkaan, jota hän keskimäärin sai ennen siirtoa. HS väänsi tästä uutisen, että Finnair hävisi kiistan. Lentoemon palkkaa saa pienentää.
Kommentit (3)
Ei voi saada lisiä yö- tai viikonlopputöistä, jos on töissä vain virka-aikana. Ei myöskään voi saada ulkomaanpäivärahaa, jos on töissä kotimaan lentoasemalla.
Näinhän se menee riippumatta siitä onko työntekijä raskaana, vammainen, homoseksuaali, muslimi ja / tai väärän puolueen jäsen.
Ei jaksaisi otsikointia tyyliin "Raskaana olevaa syrjitään". Ja jotenkin törkeää hakea tuollaisia "oikeuksia" kuten palkkaa tekemättömästä työstä.
Finnairin naispurseri haastoi työnantajansa oikeuteen, koska hänen kuukausiansionsa putosivat noin 800 euroa sen jälkeen, kun hänet oli siirretty raskauden takia maatehtäviin.
Hän vaati oikeudessa raskauden ajalta samansuuruista palkkaa kuin purserin tehtävässä. Nainen perusti vaateensa EU:n raskaussuojeludirektiiviin.
Ööö, jos ei kykene työtään tekemään lentokoneessa, miks pitäis maksaa nollasta työsuoritteesta täys palkka? Haloo!