Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päivähoidon ohjeet Helsingissä.

Vierailija
31.07.2008 |

Lapsi aloittaa päiväkodissa elokuussa. Saadaan varmaan sitten ohjeet, mitä kaikkia varusteita toivovat, mutta osaako joku jo suoraan vinkata, millaiset ohjeet ovat. Olen lähdössä matkalle ja voisin sieltä hankkia tarvittavat.



Sisätossut, sisävaatteet, kurikset? Mitä muuta? Onko siellä tarkoitus olla varahaalari, tumppuja? Voiko kumpparit jättää? Entäs pitääkö olla reppu?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus olen jotain kysynyt

Vierailija
2/4 |
31.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kumpparit ja sadevaatteet voit jättää, myös vaihtovaatteille (sisävaatekerta ja talvemmalla villasukkaa, lapasta ja välivattetta lisäksi) on lokero tms paikka kullekin omansa naulakon päällä tms paikassa. Muuta ihmeempää ei tarvita. Reppua ei tarvitse, joskus käyvät retkellä (isommat) ja silloin oma pieni reppu omien eväiden kantamiseen voi olla tarpeen.



On oma makuasia hankitko päiväkotiin kakkosvarusteet sadetarvikkeista (housut, takki, saappaat, kurakintaat) vai kuskaatko päivttäin edestakaisin kotiin/pvkotiin (jos tarvitsette iltaisin ja viikonloppuisin), pääasia että ne on aina päiväkodissa tarvittaessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi on kuopukseni, joten meillä on paljonkin erilaista "varavarusteeksi kelpaavaa". En ollut varma, saako niitä pitää siellä päiväkodilla aina. Esikoisen eskarissa kaiken pitää olla aina mukana eli ne on nyt notkuneet aina autossa eestaas.



Ap

Vierailija
4/4 |
31.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittaneet lapsen naulakkoon pienen repun missä on varavaatteita. Alusvaatteet, sukat, housut ja joku pusero. Yleensä naulakossa on lokerikko, missä pidetään näitä varavaatteita. Henkilökunnan on siitä helppo ottaa vaate, jos sattuu joku pissavahinko tms. Muistathan nimikoida ne vaatteet ja kengät hyvin! Sadevaatteet on hyvä pitää päiväkodilla niille varatuilla paikoilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän