Onko kellään kokemusta kiinteistövälittäjän työstä tai välittäjän perheenjäsenenä olemisesta?
Minua on ala jo pidempään kiinnostanut, mutta se, että sunnuntai olisi aina työpäivä pelottaa.... Jääkö perheelle yhtään aikaa jos työ on ilta- ja viikonloppupainotteista...? Toisaalta työajoissa olisi varmaan jousto mahdollisuus arkisin ja toimistotöitä voisi helposti tehdä etänä.
Entä kuinka vaikea laillistetun kiinteistövälittäjän tutkinnon suorittaminen on? Kauanko kestää opiskella työssä vaadittavat taidot? Myyntikokemusta löytyy, muttei kiinteistö eikä rakennusalalta.
Kommentit (10)
ja olet valmis tarvittaessa kestämään pitkiä päiviä ja välistä tosi raskaita asiakkaita, niin myyjissä, kuin ostajissakin. Kyllä sille perheellekin aikaa jää, jos vain otat sitä.
Ei sen niin väliä vaikket erota parkettia muovimatosta.
Ei sen niin väliä vaikket erota parkettia muovimatosta.
Mutta on silti tärkeää osata muutakin. Kodin ostaminen on kuitenkin tärkeä asia asiakkaalle. Ja tulee tosi kalliiksi sekoilla materiaaleissa. Aina on näitä amerikan mallin mukaisia ammattivalittajia, jotka kyllä osaavat vaatia korvauksia pienistäkin asioista.
vaihtamaan ammattia. Ei heikkopäiset ainakaan kestä...
vaihtamaan ammattia. Ei heikkopäiset ainakaan kestä...
Kiinteistövälityksessähän ei ole vaikeinta myynti vaan asuntojen löytäminen. Myytävien asuntojen löytäminen on se suurin tuska. Totta kai kaikki mieluummin haluaa välittää sellaisia asuntoja, jotka menevät kaupaksi.
Ensiksikin tavataan palkata listoille mahdollisimman paljon kiinteistönvälittäjiä. Kaikilla on tällöin omasta mielestään liian vähän myytäviä kohteita. Asiakashan hyötyy tästä siten, että esim. esittelyyn pääsee silloin kun haluaa. Lisäksi työilmapiiriä kiristää se, että jonkun edustajan mielestä joku toinen saa enemmän ja parempia kohteita kuin itse.
Toisekseen monissa firmoissa palkka perustuu lähes täysin tai täysin tulokseen. Joissain firmoissa takuupalkka on vain työsuhdeauton ja -puhelimen verran. Jos mitään ei myy, ei tienaakaan mitään. Edelleen firmalle on kannattavaa pitää "liian" paljon välittäjiä listoilla, kun niille maksetaan vain tehdyistä diileistä.
Minua on ala jo pidempään kiinnostanut, mutta se, että sunnuntai olisi aina työpäivä pelottaa.... Jääkö perheelle yhtään aikaa jos työ on ilta- ja viikonloppupainotteista...? Toisaalta työajoissa olisi varmaan jousto mahdollisuus arkisin ja toimistotöitä voisi helposti tehdä etänä.
juuri silloin, kun asiakkaalle sopii. Eka esittely voi olla klo 07.30 ja viimeinen klo 20, siinä välillä on sitten tyhjää.
markkinointi istituutissa voi opiskella.
Miljonääriksi ei tuolla tavalla heti tulla.
Suosittelen ensin osakkaaksi johonkin Ei sitä vapaata aikaa olekaan kun muu aika jos et esittele tai ole palaverissa on suunnitelua, markkinointia,raportointia jne.24/7 olet töissä, sinkulle aivan mainio duuni