Alkaako KESKIVIIKKONA 6 PÄIVÄN ELINTARVIKE-LAKKO?
Jos sopua ei löydy, Suomen Elintarviketyöläisten Liitto (SEL) aloittaa ylihuomenna keskiviikkona kuuden päivän lakon. Sen piirissä olisi 83 tuotantoyksikköä ja lähes 12 000 työntekijää.
Viikon kuluttua maanantaina mahdollisesti alkava toinen lakko koskisi koko elintarvikealaa. Se jatkuisi, kunnes alalle on saatu uusi työehtosopimus.
Kommentit (14)
ainakin on tosi paljon ruokia jo nyt loppu... Ekan lakon jäljiltä jo ruuat oli loppu ja sen jälkeen ei ole ollut missään kaupassa hyllyt täynnä. Jauhelihaa ei ole saanu pitkään aikaan. Onneksi tilattiin sillon jo ennen ekaa lakkoa 10 kg ja niitä vielä on jäljellä ja saadaan jotain ruokaa. Allergia ruuat on ollu loppu tosi monesta kaupasta.
alkaa keskiviikkona 5 päivän lakko (ke-su), joka koskee osaa elintarviketyöntekijöistä. Mikäli edelleenkään ei päästä sopuun, alkaa maanantaina koko elintarvikealaa koskeva lakko, joka jatkuu kunnes sopuun päästään.
ei täällä edelleenkään kukaan nälkään kuole.
itse asiassa lakko on mun mielestä ollut hyvä juttu, ottamatta kantaa itse työtaisteluun, sillä lähinnä einekset ovat uupuneet kaupoista. oppisivatpa ihmiset kerrankin tekemään ruokaa perusaika-aineista, ja jättämään lisäaineilla kyllästetyt valmisruuat. tämähän siis vain edistää terveyttä.
mun puolesta lakko voi jatkua pitempäänkin.
missään vaiheessa ei meidän lähikaupoista ole mikään loppunut kokonaan. Siis toki joku leipä ja jauheliha on voineet loppua, mutta koko ajan on jotain lihaa, leipää, maitoa jne. ollut.
teksti-tv:stä uutisia ja nettilehdistä, ei ole vielä mitään näkynyt. Kymmenestä asti ovat neuvotelleet.
ke-ma = 6pv ja sitten ensi ma seuraava lakko...?!!
joo, kohta kaikki taas hamstraamaan!! grrr
meidän kaupassa oli jopa jauhohyllyt normaalia tyhjemmät eilen
meidän kaupassa oli jopa jauhohyllyt normaalia tyhjemmät eilen
oisin halunnu jauhelihaa (su) niin mies sanoi ettei kaupassa ollu. greit
Kaikkea ollaan aina saatu ostettua, mitä on tarvittukin. Eipä ole meihin lakot vielä vaikuttaneet ollenkaan.
Kaikkea ollaan aina saatu ostettua, mitä on tarvittukin. Eipä ole meihin lakot vielä vaikuttaneet ollenkaan.
ei tulosta.