Jos hyvin huonokuntoinen potilas siirretään Helsingissä Meilahdesta Laakson tai Suursuon sairaalaan
Kommentit (11)
No ei välttämättä. Siirto tapahtuu kun ei ole (enää) erikoissairaanhoidollista hoidettavaa. Eli esim syöpäpotilas leikata Meikussa mutta toipuminen kestää, niin siirretään kaupungille.
Toki voi olla kysymys saattohoidostalin.
Tsemppiä. Aina kannattaa kysyä miksi siirto.
Kyse on luultavasti siitä, että paljoa ei ole tehtävissä.
Läheiseni ei koskaan ollut virallisesti saattohoidossa, sillä elinajan ennuste oli todella vaihteleva. Meikusta hänet siirrettiin pois, kun todettiin, ettei keho olisi kestänyt mahdollisia erikoissairaanhoidon operaatioita.
Läheiseni nukkui pois rauhallisesti saatuaan tavata meidät kaikki kotonaan, jossa hän pystyi vierailemaan päivisin.
Vastustaisin siirtoa viimeiseen asti jos olisin sinä.
Kuoleman portilla minäkin kävin ja muistan kyllä sen, kun hoitajat kävivät tarkistamassa tilanteeni joka yö vaikka piuhat oli kiinni. Kolme lähti kasvattamaan kukkia naapurihuoneesta. Suhteelisen tasoiinen järki alkoi palata n 2 kk päästä. Olin vielä joku valokuvamalli operaation jälkeisinä kuukausina.
------------------------
Tuosta suhteelisen tasoisesta järjestä tietty voin keskustella SENSUURI-moden kanssa. Tuntuiko kivalta sensuroida YK:n väestötilastoin dataa julkaiseva Neanderthalensis? HESARI - MIKÄ ON ZENSUURIN TILANNE?
No ei mutta pitkä aikais sairas tai loppu vaiheen niin sanotusti kroonistunut. Suursuolla ennen hoidettiin paljonkin halvaantuneita ja geriatria potilaita eli vanhuuden aiheuttamia perustauteja.Tulehdus potilaita meillä on varaa tarkastaa antibiootit sulfa käyttö koska ihminen kyllä paranee bakteereista perus antibiooteilla joten.....parasiitti.
Toisaalta tyyli on myös joka sairaalassa työntää tää jonnekin ei kuulu meille ei kuulu tänne yli innokkaat parantaja hoitaja lääkärit mielellään siirtää aina jonnekin muualle. Nimittäin ihan tavalliset selkä sairaatkin saa kokea tonne eikun tuonne ei kuulu tänne juttua.
Omaiseni siirrettiin Laakson sairaalaan kuntoutumaan aivoverenvuodosta. Kuntoutus oli sitä, että viettin sängystä vessaan. Onneksi selvisi kotiin toipumaan ja oikeasti kuntoutumaan.
Vierailija kirjoitti:
No ei välttämättä. Siirto tapahtuu kun ei ole (enää) erikoissairaanhoidollista hoidettavaa. Eli esim syöpäpotilas leikata Meikussa mutta toipuminen kestää, niin siirretään kaupungille.
Toki voi olla kysymys saattohoidostalin.
Tsemppiä. Aina kannattaa kysyä miksi siirto.
On useita kerroksia Vantaalakin siinä sairaalassa missä olin. Potilaat jaoteltu jopa käytävittäin. Kannattaa pitää nenä auki. Se ei ole pskn haju. Moni luulee tietämättään sitä hajua ulosteeksi, mutta ......
------------------------
Ja annan vain tietoa eli pahoittelut omaisille. Katson kuitenkin oikeudekseni hiukan sanoa, kun kävin esiripun lähellä.
Edelleen on sama tilanne Laakson kuntoutuksessa,viedään polkemaan jos joku muistaa.
Jos virkamies Kidest Hailu on mukana prosessissa, kannattaa varautua siihen, ettei toiminta välttämättä ole puolueetonta tai luotettavaa.
Omien kokemusteni perusteella hänen työnsä ei ole vastannut sitä tasoa, mitä viranomaiselta edellytetään. Raporteissa ja päätöksissä on esiintynyt väitteitä, joille ei ole ollut todellista perustaa. Tämä ei ainoastaan heikennä luottamusta viranomaistyöhön, vaan myös vaarantaa asianosaisten oikeusturvan.
On huolestuttavaa, että virkamies voi kirjoittaa papereihin yksipuolisia tulkintoja ilman kunnollisia tarkistuksia. Se muistuttaa enemmän omien näkemysten kirjaamista kuin objektiivista ja puolueetonta selvitystä. Tällainen menettely asettaa tavallisen kansalaisen hyvin hankalaan asemaan, kun viranomaisen sanaa pidetään automaattisesti luotettavana, vaikka todellisuus olisi toisenlainen.
Jokaisen kannattaa olla tarkkana ja tarvittaessa vaatia toista henkilöä hoitamaan asian, jos haluaa varmistaa oikeudenmukaisen kohtelun.
Meidän tapauksessa kyse oli juuri saattohoidosta.
😔