ketään kirjailijaa tai kustannus asioista tietävää paikalla
haaveena olisi aloittaa kirjan kirjoittaminen. Kyseessä lähinnä kuvakirja, johonka tulisi enemmänkin kuvia kuin tekstiä. Aiheena paikkakuntahistoria. Mitä minun tulisi tietää, ja mistä saisin lisää infoa asiasta? Mitä asioita tulee tietää esim kuvien julkaisemisesta? Kirjaan tulisi enimmäkseen vanhoja kuvia, muutama uudempi myös. Olisin niin iloinen avusta, kun olen ihan uus ja tietämätön näissä asioissa, kiitos!
Kommentit (9)
Lähes kaikilla on "aiotko kirjailijaksi" -osio.
jos sitä tekstiä nyt kuitenkin jotkin tulee
johonkin paikkakunnan kotiseutu -juttuun, usein on liittoja, kerhoja tms aiheeseen liittyen ja heillä ainakin olisi tietoa mitä vastaavia teoksia on jo julkaistu, eli jos niitä on jo paljon tuskin kukaan julkaisee ja he voisivat myös kertoa olisivatko valmiita sponssata ns. omakustanteen hinnan, jos perinteiset kustantajat ei suostu kirjaa kustantamaan (mikö on aika todennäköistä, jos kyseessä on joku pienempi paikka).
Jos kirjaidea on timanttinen niin ei yhdyssanoista niin väliä, ne on helppo korjata. Ja ap aikoikin tehdä enimmäkseen kuvakirjan. Ihmetyttää kyllä, mistä ap aikoo saada julkaisuoikeudet niille kuville. Tuskin ne itse otettuja ovat kaikki.
toimia oikolukijana vaan _toimittaa_ tekstiä. Yhdyssanat ym. perusjutut olisi hyvä osata jos ylipäänsä aikoo kustantajan mielenkiintoa herätellä. Jos tekstissä on jo peruskielioppivirheitä niin se tuskin täyttää muutenkaan laadukkaan tekstin kriteerejä - ja lentää muutaman rivin jälkeen hylättyihin.
Kustantajat saavat jatkuvasti niin paljon yhteydenottoja, ideoita ja tekstinäytteitä, että kielioppivirheiset karsiutuvat automaattisesti pois.
Toisekseen aloittajan tekstistä paistaa virheiden lisäksi myös tietty kömpelyys. Voithan ehdottaa ideaa kuitenkin, kustantajien nettisivuilta löytyy ohjeet miten toimia.
Tämä on hieman sama kuin mitä eräs blogisti taannoin kirjoitti blogissaan: joku oli ehdottanut hänelle kirjan kirjoittamista. Kyseinen blogisti oli ilmeisesti ottanut ehdotuksen tosissaan, vaikka ehdotus lienee tarkoitettu ihan vitsiksi, sen verran kehnoa kyseisen blogistin tekstit ovat (kustannustoimittaja joutuisi kirjoittamaan ne kokonaan uusiksi, koska tekstit ovat täynnä virheitä ja kieli muutenkin huonoa + kömpelöä).
Mutta hienoa, että ihmisillä on haaveita!
juuri näihin kuviin liityviin kysymyksiin haluaisinkin vastauksia. Kuvat ovat siis sukulaisilta ja ystäviltä tätä tarkoitusta varten saatuja, ennen julkaisemattomia kuvia. Mutta saako niitä julkaista, jos niissä on esim. muita ihmisiä kun luvan antaja?
ehkä kömpelyyteni johtuu siitä että äidinkieleni ei ole suomi ? Korostaisin vielä, etä kyseessä siis kuvakirja :)
up