Venäläiset droonit operoivat Norjan ja Ruotsin lentokentillä, miksi Suomen lentokentistä ollaan hiljaa?
Luuleeko joku ettei Venäjä operoi myös siellä?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/37876a11-fdf7-49fc-99d5-83402ba24784
Kommentit (7)
Norjassa venäläinen dronelennättäjä voi saada 3 vuotta linnaa. Igor muka kuvannut revontulia mutta niin vain kameran muistissa kuvia/videoita sähkölaitoksista.
Suomalaiset on posauttaneet lennokin alas, ja nyt ollaan hiljaa ettei tule diplomaattisesti kiusallista hetkeä. Joku herra isoherra kertoo asiasta muistelmissaan aikanaan.
Jos suomettumisesta on jotain hyötyä, niin osaamme hoitaa nämä asiat tahdikkaasti, vrt. Airisto.
Eikös nuo Suomessa pudoteta sen suurempia uutisointeja.
Vierailija kirjoitti:
Eikös nuo Suomessa pudoteta sen suurempia uutisointeja.
Ilman sen suurempia uutisointeja.
Jos tarkkoja ollaan niin suomessa esim. rakennusala on niin isolta osin venäläisten miehittämä että voi olla varma että jokainen tärkeä rakennus joka on valmistunut viime vuosina tai jossa on tehty remonttia viime vuosina on jo ajat sitten kartoitettu tärkeiltä osiltaan venäläisiin tiedusteluarkistoihin. Eli ei ole tarvetta pyöriä dronejen kanssa kun kaikki tarpeellinen tiedetään jo.
Linnut ammutaan alas, samalla ne menee dronetkin.
Suomessakin on dronet lennelleet voimalaitosten lähistöllä mutta asenne "me tiedämme kaikkien taustat!".