Amk kirjalliset työt?
Kuinka paljon pitäisi olla sellaiseen 8-10 sivun kirjalliseen tehtävään lähdemateriaalia? Riittääkö vaikka viisi kirjaa/netti lähdettä vai onko liian vähän?
Kommentit (4)
Miten nämä ihmiset selviävät tosielämässä?
Paljonko maksaa tiilitalo? Onko keskusta vielä auki? Kannattaako muuttaa? Paljonko on paljon?
Yleistä vaatimusta nyt kysyin ja onko opettajat antaneet palautetta. Jos se tieto nyt löytyy muutamasta lähteestä niin pitääkö niitä samoja tietoja silti haalia sieltä täältä erivlähteistä. Kyllähän lähteitä voi hankkia vaikka kuinka, kun hakee eri artikkeleita hausta ym, mutta onko siinä järkeä.
Enempää tietämättä sanon, että viisi kirjaa riittää, jotta määrä on hyväksytty siis jos työssä on sekä teoria- että empiirinen osa. Mieluummin käytä 8-10 lähdettä siihen. Jos työ on puhdas kirjallisuuskatsaus, niin 15 lähdettä sopivampi.
Lisäksi lähteiden määrä ei ole ainut, joka merkitsee, vaan myös se, _miten_ niitä käytät.
Kolmoselle tiedoksi, että 8-10 sivun työhön voi hyvin käyttää 50 eri lähdettä ilman, että samasta asiasta kirjoitetaan.
Amk-ope
Kysy kurssin opettajalta?