Oonko liian herkkänahkainen
Nimittäin jutuista jotka on pieniä mutta kuitenkin isoja parisuhteessa.
Viimeksi eilen...poikamme täyttyi 6 vuotta ja ostin hänelle sellaisen kauko-ohjattavan linnun joka räpsyttelee eteenpäin. Lasten lelu siis. Poika ei heti osannut sitä ohjata täysin mikä oli tietysti luonnollista kun uusi lelu. Mies rupeaa huutamaan ja karjumaan ja käskyttämään HELVETTI SÄ SITÄ SINNE LENNÄTÄ, ja kaikkea muuta huutoa yms. Poikani oli aluksi innoissaan mutta sanoi sitten että ei hän halua leikkiä sillä enää.
No, mulle tuli siitä melkosen p**ka fiilis, jonka jälkeen rupesin myöhemmin itkemään ja mies reagoi niin ettei puhunut mitään ja meni nukkumaan. Taitaa olla liitto taputeltu.
Kommentit (6)
sanoppa se. Ei ollut aluksi tuollainen.
ap
Missä sinun poikasi nyt on?Päiväkotiko? Kun on aikaa kirjoitta ihan outoja?
No eiköhän ole taputeltu joo. Mieshän on ihan raivohullu kun ei anna lapsen edes leikkiä rauhassa.
Mikset puolustanut lastasi ja sanonut miehelle että nyt se turpa kiinni, raivoapina?
Onko mies aina tuollainen vai onko sillä vaan hermo kireällä jostain, stressiä töistä tms? Kyllä aika moni, ainakin itsekin, joskjus stressantuneena on vähän turhan ärtyisä lapsillekin. Tosin minä kyllä yleensä rauhoituttuani pyydän anteeksi kohteeksi joutuneilta enkä vaan ryhdy puhumattomaksi ja ole kuin ei mitään.
Entäpä jos ottaisi asian puheeksi ihan rauhassa ja ajan kanssa. Kasvun paikkaa olisi tarjolla...
Oletpa löytänyt valioyksilön mieheksesi....