Laskisiko ruokakauppojen myynti paljonkin, jos niissä ei olisi lainkaan ostoskasseja myynnissä?
Kommentit (11)
Norjassa pitää muovipussi pyytää erikseen kassalta. Lähtökohtaisesti asiakkaalla pitäisi olla kassi mukana.
Kyllä monikin valitsisi ostospaikkansa sen mukaan, saako sieltä ostaa muovikasseja ostoksilleen.
Vierailija kirjoitti:
Norjassa pitää muovipussi pyytää erikseen kassalta. Lähtökohtaisesti asiakkaalla pitäisi olla kassi mukana.
Mutta silti halutessaan sellaisen saa.
Missä ap sun oma logiikkas on? Mistä saat sen oman ostoskassin? Ei kaikilla oo ompelukonetta.
Samalla voisi laittaa isot kannettomat ja helppokäyttöiset roskikset sisälle heti kassojen jälkeen, niin voisi jättää ostosten roskat sinne, eikä tarvittaisi niin paljon julkisia ulkoilmaroskiksia, joista linnut levittelevät roskia. Tämä näytti toimivan Etelä-Saksasssa, joten miksi ei meilläkin? Ja yhteiskunta säästää, kun tulee vähemmän ylläpidettävää ja siivottavaa!
Meinaatko, että myynnissä ei olisi ollenkaan myöskään kestokasseja? Se saattaisi jo vähän vaikeuttaa, kun ensin pitäisi jostain toisesta kaupasta yrittää etsiä itselleen kauppakassi.
Mä olen ruokakaupassa tänä vuonna ottanut muovikassin ehkä alle 10 kertaa. Yleensä aina on mukana kestokassi, ellei jopa kaksi. Ostosten koosta riippuen isompi tai pienempi tai jopa iso ja pieni.
Kohta laskee muutenki myynti. Kävin just K-marketissa. Leipä, meetvursti, emmental juusto, kurkku, tomaattikastike, litra maitoa ja tuoremehu 19,70€
Oikeesti..hajosin kassalla.
Rakastan niitä isoja, vahvoja kestokasseja, joita myydään ainakin S- ja K-kauppojen kassoilla. Niitä, joissa on kahdet eri pituiset mustat kahvat ja ne kassit voi taittaa kotona siististi säilöön kaappiin. Ei ole tippaakaan ikävä kaupan muovikasseja, joihin tulee jo kotimatkalla viilto jostain leikkelepaketin nurkasta.
Meillä on liikaa kauppoja. Kerskakulutusta ilmassa.
Tuskin. On vaan osa palvelua. Paljon on kestokasseja ja kierrätyskasseja myynnissä.