Tilataanko teillä vielä työpaikoille paperisia kalentereita firman piikkiin?
Musta tuossa olisi todella hyvä säästökohde kun meillä kaikilla on kuitenkin sähköpostin outlookissa henkilökohtaiset sähköiset kalenteritkin mutta tietyt ihmiset edelleen mankuvat sellaisia isoja kalliita ajanvarauskalentereita joita eivät juurikaan edes käytä vaan tyyliin tarkistavat päivämääriä. Ihmettelen ettei ole jo kielletty tuollaista tuhlaamista.
Kommentit (11)
Kyllä tilataan.
1000 kalenteria tarvitaan ens vuodelle taas.
Paperikalenterini on myös muistivihkoni. En luovu. Sähköinen kalenteri on täysin eri asia.
Kyllä tilataan. Ei niitä kovin montaa mene, joten säästökohteena mitätön.
Sinulla ei taida olla kovin tarkkaa käsitystä siitä, kuinka mitätön säästö paperikalentereista tulisi. Säästä mieluummin vaikka käsipyyheitä, joita monessa työpaikassa käytetään joka päivä roska-astia täyteen.
Kyllä minä ihmettelen, kun ei moista tuhlaamista ole kielletty. Vessapaperit ovat jo muuttuneet selvästi halvemmiksi.
Tilataan. Pöytäkalentereita ja isoja seinälle laitettavia. Lääkärit tarvii niitä:)
Enitenhän yritys säästäisi siinä, jos siellä olisi vähemmän minkäänlaisia kalentereita käyttäviä ihmisiä. Kiinteät henkilöstökulut ovat merkittävä osa kuluista, ja monissa yrityksissä on töissä henkilöitä lähinnä tyhjää toimittamassa erityisesti hallintopuolella.
Samoin julkisella sektorilla.
Vierailija kirjoitti:
Tilataan. Pöytäkalentereita ja isoja seinälle laitettavia. Lääkärit tarvii niitä:)
Meillä yliopistosairaalassa ei yksikään lääkäri käytä paperikalenteria. Eihän sinne saisi mitään potilasjuttuja merkitäkään ja palaverit yms kulkevat sähköisessä kalenterissa paremmin kun muistuttelevatkin. Missä sairaalassa tehdään toisin?
Kysytään, kuka tarvitsee ja tilataan. Mitätön säästökohde.
Meillä tilataan työmiehille tissikalenterit työpisteille. Nuo saa vähentää verotuksessa 👍
Juu