Miksi tukiin tulee korortukisa mutta tukia saamattomien veroprosentit ei tipu
Vai onmko niin että meidän pitää elättää kaikki tukirahojen nostelijat.
Kommentit (7)
Tottakai me työssäkäyvät elätetään ne. Kuka muukaan? Siksi meidän verot ei voi alentua. Niitähän päinvastoin korotetaan, jotta omat sosiaalitapaukset ja kaikki riittävän röyhkeät ihmiset ympäri laajaa maailmaa voivat tulla tänne elämään ilmaiseksi. Tämän lisäksi suomalaisen työssäkäyvän ihmisen tulee nyt pelastaa koko maapallo.
Moni pienipalkkainen voi siinä tapauksessa alkaa saadakin tukia. Hakuprosessi voi tietty turhauttaa, jos useamman kerran tukea saa 0-10 euroa. Todellakin noinkin pieniä summia voi saada. Sähkölaskuani kompensoitiin just äsken 2,32 €.
Aina kun poliitikko sanoo, että tukea pitää nostaa kuten mm. keskustan Lintilä sanoi, että asumistukea pitäisi nostaa, niin on hyvä sisäistää se että se raha otetaan joko lisättyinä veroina tai lisäämällä valtion velkaa. Tuet eivät myöskään koskaan laske, ei edes hyvinä aikoina, ne vain nousevat vuosi vuodelta.
Koska sdp ja vasemmistoliitto haluaa sinun työssäkäyvän maksavan kaiken muiden puolesta
palkansaajien veroa pitää nostaa, että korotetut tuet saadaan maksettua
eli joku 1200e tienaava siivooja joutuu maksamaan esim 50e enemmän veroa, että naapurin työtön yh saa 2200e sijaan sen 2250e
Vierailija kirjoitti:
palkansaajien veroa pitää nostaa, että korotetut tuet saadaan maksettua
eli joku 1200e tienaava siivooja joutuu maksamaan esim 50e enemmän veroa, että naapurin työtön yh saa 2200e sijaan sen 2250e
2400e oli se mitä helsinkiläisen työttömän yh-n tulee ansaita, että tienaa enemmän kuin kotona istumalla, ja siis muutaman kympin enemmän, että kannattaakohan sekään, menettää veroissa kun pitää alkaa maksamaan muiden työttömien naapurien tukia ja siirtyy sinne maksajien puolelle
??????????????????