Selittäkää mulle suomalaiset osakemarkkinat? Fortum tekee 10 miljardin tappiot ja osake laskee vaivaiset 5%
USa:ssa oltaisiin menty tuon firman kohdalla lattiasta läpi.
Onko tässä se ilmiö kyseessä että pieni pörssi on niin vahvasti pienen sisäpiirin hallussa ja manipuloitavissa, että kurssit on käytännössä heidän päätettävissä? Jos eivät halua omaisuutensa laskevan, niin eivät silloin laske kurssia.
Kommentit (8)
Fortumin osake laski tämän vuoden kuuden ensimmäisen kuukauden aikana noin 60 %, koska markkinat ennakoivat tilanteen. Nyt julkaistu karmea tulos oli ennakoitu, eikä osakkeen hinta tuloksen julkistamisen siksi enää rajusti pudonnut.
Ei näissä ole mitään logiikkaa. Pelkkä kasino se on, jos et veikkaa, et voi voittaa tasoa.
Tappio oli jo otettu huomioon odotuksissa.
Osakemarkkinoilla ennustetaan tulevaa, ei reagoida enää menneeseen. Ootko nähnyt arviot ensi talven energian ulosmyyntihinnoista? Eiköhän se syy sieltä löydy.
Fortumin liiketoiminta on pitkällä aikavälillä varmasti hyvinkin tuottoisaa, on ollut tähänkin asti. Uniper-sekoilu on jo nyt ulosmitattu osakkeesta, joten tuskin se nyt enää hirveästi putoaa. Eri asia on sitten se, että milloin pulju pystyy seuraavan kerran maksamaan osinkoa.
Vierailija kirjoitti:
Osakemarkkinoilla ennustetaan tulevaa, ei reagoida enää menneeseen. Ootko nähnyt arviot ensi talven energian ulosmyyntihinnoista? Eiköhän se syy sieltä löydy.
Ulosmyyntihinta on vain osa yhtälöä, kuten Uniperinkin kohdalla nähtiin. Pitää myös pystyä tuottamaan se energia riittävän halvalla että tulee katetta riittävästi, joten siitä hinnasta ei voi suoraan sanoa juuta eikä jaata.
Bonukset ja palkkiot varmaankin tulee totuttuun tapaan ?
Vastaavasti keväällä Neste ilmoitti ennätys q1-tuloksesta ja kurssi romahti välittömästi 10%. Heinäkuussa ilmoitettiin uusi q2-ennätys ja kurssi pomppasi heti 10%.
Oliko tuo kevään romahdus suursijoittajien virittämä ansa, jolla saatiin piensijoittajat myymään paniikissa halvalla?
ap