Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko ankara uskonnollinen koti hidastaa phetta

Vierailija
24.08.2022 |

Seuraan huolestunrena kummityttäreni kehitystä. Tämä menee 3v päästä kouluun, ei puhu kuin äänteitä äää ööö taa. Ei sanoja. Lapsi on mustasukkainen sisaruksille en ja kaataa heitä. Leikkii nukeilla ja liikkuu hyvin. Lapsi ei keskity esim kirjan kuunteluun.perheessä ei ole tv tä. Lapsi on ollut vuoden päiväkodissa muttei puhe edisty. Perhe kääntyi johonkin tiukkaan uskonlahkoon. Äiti käyttää nyt huivia mustia pitkiä hameita, isällä on parta, maallisia lauluja ei saa laulaa, joulua ei saa viettää. Sunnuntaina on usk kokous. Kummityttö on sen ajan minulla. Äiti jäi kotiin palvelemaan. Isä on nyt perheen pää. Nainen miehen kunnia. Mitään biologiaa, evoluutiota, seksiä, homoutta, yransjuttua ei saa lapset kuulla ja äiti alkaa pitää kotikoulua. Tosin luulen kummityttö löytää itsensä erityisluokalta?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisit olla enemmän kummitytön kanssa. Jos perhe on iso ei puheen opettamiseen ole aikaa.

Vierailija
2/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se uskonto ja sen harjoittamine puheen kehitykseen vaikuta. Jos, lapselle ei puhuta ja lueta, se vaikuttaa. Mutta jos lapselle jutellaan iahn normaalisti ja luetaankin edes jotain, niin tosiaan, siihen ei huivit ja uskonnoliset menot vaikuta, miten lapsen puhe kehittyy. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noissa piireissä on monesti hämärää meininkiä, niinku tässäkin kuulostaisi olevan joten uskoisin, että voi hidastaa.

Ajattelin muuten otsikon ensin että "pahetta" eikä puhetta ja luulin, että kysyt voiko vaikka seks.suuntautumisen saada pois näin.

Hirveeltä kyllä kuulostaa tuo tilanne, lapsiparka. Toivottavasti ovat ennen olleet ihan järkityyppejä niin että kotiolot eivät ole aivan järkyttävät.

Vierailija
4/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa taas tarina. Mun nykyään aikuinen poikani ei meinannut millään oppia puhumaan. Oli päiväkodissa pienestä asti ja luin paljon. Joutui tutkimuksiin sairaalaan, kun oli 3v eikä he siellä oikein osanneet sanoa, että miten käy. Sai lähetteen puheterapeutille ja se auttoi, että kouluun mennessä jo puhui normaalisti. On nykyään ihan opiskellut, normaali nuorimies.

Vierailija
5/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Transhenkilöiden ihmisoikeudet sisältyvät opetussuunnitelmaan eli niistä on pakko opettaa myös kotikoulussa.

Vierailija
6/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verbaalinen dyspraksia? Siihen ei perhe eikä uskonnollisuus vaikuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lahkolaisilla vanhemmat serkkuja jos ei sisaruksia. Eli kyllä voi vaikuttaa.