Tänäänkö se tapahtuu, 45 miljoonaa euroa Eurojackpotista?
Kommentit (19)
Muuttaisin johonkin korpimökkiin kauaksi ihmisistä.
Kasvattaisin itse ruokani, marjastaisin, kalastaisin, sienestäisin.
Nauttisin rauhasta ja hiljaisuudesta.
Voi olla että ihan alkuun ottaisin pitkän loman ilman määränpäätä ja miettisin tilannetta.
Lahjoittaisin 20 miljoonaa euroa Suomen maatalouden tukemiseen.
Muuttaisin maaseudulle.
sijoittaisin 40 milliä osakkeisiin ja joka vuosi osingoilla ostan lisää osakkeita. tuota jatkan niin kauan kunnes osakkeissa on 100 milliä.
Irtisanotuisin heti ja muuttaisin Norjaan.
Perustaisin kyläkaupan johonkin syrjäseudulle Lappiin.
Hotellin perustaisin Helsingin keskustaan
Irtisanotuisin huonopalkkaisesta työstäni ja muuttaisin maaseudulle johonkin vanhaan kartanoon
Tekisin hiljaisesti paljon hyväntekeväisyyttä.
Irtisanoutuisin lomien ja muiden etuuksien jälkeen hiljaisesti sairauksiini vedoten.
Vaihtaisin paikkakuntaa.
Puolet kiinteistöihin ja vuokrakiskuriksi.
Toisella puoliskolla etelä-Saksaan maatila, jossa ns. lato 25-30 autolle ja vintage-autoja.
Yksi sähköauto, Porsche Taycan, että kehtaa kaupungissa käydä.
Ostaisin erään pikkukylän baarin, jossa inhoamani ihminen asuu (melkein siellä baarissa asuu) ja antaisin hänelle porttikiellon tai pistäisin kiinni koko puljun. XD
Kävisin huvikseni työhaastatteluissa ja esittelisin tiliotteitani haastattelijoille....
Vaeltelisin yksin Lapin erämaassa
Se olis lomalle lompsis ja sitten muutettaisiin hyvin äkkiä.
Ihan ensimmäisenä purskahtaisin itkuun helpotuksesta ja alkaisin suunnittelemaan elämääni.Ostaisin itselleni, parhaalle ystävälleni sekä vanhemmilleni uudet asunnot/talot. Sisustaisin ja ostaisin elektroniikkaa. Maksaisin velkani (n. 10 000e) pois. Ostaisin vanhemmilleni mitä ikinä he haluaisivat. Matkustelisin ympäri maailmaa ystäväni kanssa ja yöpyisimme parhaissa majoituspaikoissa. Kun olisin saanut tarpeeksi matkustelusta, ostaisin kissan ja koiran ja pitäisin niitä kuin kukkaa kämmenellä. Lahjoittaisin rahaa esim. Hurstin ruoka-apuun ja muihin tärkeisiin kohteisiin. Osan rahoista voisin sijoittaa.
Oma koti jostain meren ääreltä, missä olisi oma kuntosali. Auttaisin eläimiä ja tosi köyhiä ihmisiä. Tekisin virallisen testamentin, missä jakaisin rahani sitten kun kuolla kupsahtaisin.
Karistaisin Suomen pölyt jaloistani, astuisin lentokoneeseen ja lähtisin ostamaan asunnon hedelmällisen tulivuorisaaren rinteiltä, jossa voisin vaikka viljellä appelsiineja.
Lahjoittaisin 40 miljoonaa johonkin hyvään tarkoitukseen ja lopuilla eläisin kuin ruhtinas loppuelämäni. Työnantajalle lähtisi irtisanomisilmoitus vielä näin perjantain puolella.