Toimittajat! Miten te laitatte työhakemuksen mukaan kirjoitusnäytteitänne?
Tai laitatteko ylipäätänsä esimerkiksi parhaimpia artikkeleitanne tai muita juttujanne mukaan hakemukseen?
Kommentit (5)
No kyllä. Toimittajana ylläpidin portfoliota, jossa oli lehdistä printtikappaleet, joissa oli mun tekemiä juttuja. Lisäksi CV:tä varten pidin sellaista listaa, jossa oli viitteet juttuihini.
Monista lehtiartikkeleista on tietokanta, josta voi hakea artikkeleja, jotka ovat olleet aikakausilehtissä. Jos ne on julkaistu digitaalisesti, tuosta voi laittaa suoraan linkin. Tietokanta löytyy mm. Finna.fi -portaalista.
Jos kyse on ammattilehdistä tai vastaavista erikoislehdistä, jotka eivät ole ym. tietokannassa eivätkä digitaalisina, sitten skannaat jutut printtiversioista.
Ohis
En muista koskaan nähneeni avoimia toimittajan paikkoja. Miten toimittajat lähestyvät työnantajia?
Vierailija kirjoitti:
Ohis
En muista koskaan nähneeni avoimia toimittajan paikkoja. Miten toimittajat lähestyvät työnantajia?
Onhan tuolla Duunitorillakin useampi toimittajan paikka auki. Lehdet ilmoittavat joskus itse sivuillaan työpaikasta.
Voi myös tarjota lehtijuttuideoitaan lehdille. Jos saa free lancerina tehtyä useamman jutun johonkin lehteen esim. jostain erikoisalastaan, sitten lehti voi itsekin ottaa yhteyttä, jos haluaa palkata sut tai pitää ns. vaki free lancerina, eli alkavat ottaa yhteyttä tiettyjen suunnittelemiensa juttujen tekemistä varten.
Muuten haku on ihan samanlaista kuin muihinkin työpaikkoihin, laitetaan paperit ja työnäytteet sisään. Jos pääset haastatteluun, siihen voi kuulua testejä ja tehtäviä, eli pitää olla homma hallussa ja tutusta huolella ko. mediaan ennen haastattelua eli pystyt tarvittaessa ideoimaan vaikka juttusarjan siihen, jos haastattelussa sellaista kysytään.
Myös verkostot ovat tärkeät. Eli jos on joltakin alalta kontakteja, ne voivat olla hyödyksi.
😃