Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkäikäinen lapsi yksin pyöräilemään ym.?

Vierailija
26.04.2010 |

Minkäikäisenä päästätte lapsenne pyöräilemään kahden, kolmen hengen porukoissa muutaman kilometrin säteellä kotipiiristä?

Meidän tuttavamme päästävät ekaluokkalaiset pojat ajelemaan ihan vapaasti lähialueella. Pojat käyvät lähikaupassa ja kioskilla pyörimässä, välttämättä aikomuksena ei ole ostaa mitään. Vanhemmat eivät ole läheskään aina tietoisia, missä pojat ovat ja mitä tekevät. Kyseessä on pikkukaupunki, vilkasliikenteisiä teitä on joka paikassa.

Itse en ole omaa 7-vuotiastani vielä poikien porukkaan päästänyt. Meidän pojalla on kolmena iltana viikossa harrastus, hänellä on muutama hyvä kaveri, joiden kanssa leikkii paljon perinteisiä leikkejä, perheen kesken reissataan melko paljon, jne. Kyse ei ole siis arasta mammanpojasta, jolla ei olisi kavereita ja joka ei osaisi olla kavereiden kanssa.

En näe tarpeelliseksi, että 7-vuotias hengailee jossain kylillä ilman että vanhemmat tietävät, mitä poika tekee. Kommentteja?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"missä vain" eli siis kaupalle, koululle, kavereille jne.

Vierailija
2/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla kaksi tyttöä, vanhempi sai ajaa yksi esim. kouluun tokaluokan keväänä. Nyt ekaluokalla oleva kuopus ei kyllä vielä saa lähteä kaduille yksin ajelemaan, osaa siis ajaa hyvin mutta minusta muun liikenteen huomiointikyky ei kyllä vielä pelaa tämän ikäisellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tokaluokkalaisen pyöräillä valvomatta muuta kuin nyt kouluun kerran viikossa.

Vierailija
4/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt 8v3kk vanha,pyöräili eka kertaa yksin eilen lähi-Alepaan ostamaan sokeria. Oli tosi ylpeä, että pääsi yksin ja hienosti meni!

Porukoissa ei pyöräillä, mutta pian saa mennä kyllä yksin vaikka potkulaudalla kaverilleen. Matka melkein sama kuin koulumatka. Ok-taloaluetta, yhden isomman tien ylitys.

Meillä siis tyttö. Samanikäisiä pörrää Alepan pihassa laumoina, vaan omani ei ole sinne halunnut enkä kyllä päästäisikään.

Vierailija
5/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut vanhemmista pitävät jotenkin "hienona" sitä, että lapsi liikkuu yksin, nämä vanhemmat eivät pidä tarpeellisena tietää, mitä lapset puuhaavat, kenen kanssa ja missä. Näin ovat minulle sanoneet, kun olen ihmetellyt, kuinka antavat lasten kulkea ihan vapaasti.



Itse olen sitä mieltä, että 7-vuotias on vielä liian pieni pyörimään kaupan nurkalla porukoissa. Minusta on mukavaa tehdä perheen kesken kaikkea kivaa, on kivaa kun lasten kaverit ovat meillä tai pihapiirissä leikkimässä, kyläillään ja reissataan ystävien kanssa... En todellakaan halua, että pieni poikani viettää suurimman osan vapaa-ajastaan ostarin kulmilla poikaporukassa.

Mutta kukin tekee tyylillään.

terv. ap (tiukkapipo)

Vierailija
6/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuota lasten "hienoa" pyöräilyä (asun lähellä koulua), että mun lapset ei yksinään tai porukoissa vielä pyöräile ennen tokaa luokkaa. Tuossapa niitä näyttää pyörivän pyörillään keskitiellä (täällä ei siis juurikaan kävely/pyöräilyteitä), eikä kukaan tajua mitään tai vain viitsi tehdä mitään, kun esim. takaa tulee auto.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat kulkeneet pyörällä koulumatkat joten en ole keksinyt järkevää syytä kieltää heiltä ajelua vapaa-aikana. Tosin kauppoja ei ole kolmen kilometrin säteellä, joten ovat pyöräilleet yksinomaan kaverien luokse.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kaksi