Seurailin ihmisiä matkaa odottaessani ja voihan kännykät!
Lähes jokainen pariskunta toimi näin: molemmat tai toinen selasi puhelinta. Sanaakaan ei puhuttu keskenään. Lapsia oli myös joillain. Heillekään ei puhuttu mitään. Välillä toi en, jolla ei sillä hetkellä ollut puhelinta, reagoi lapsiin.
Siis tähänkö on tultu? Todella surullista ettei enää edes jutella keskenään.
Kuinka monta parisuhdetta tuhoutuu noiden kirottujen puhelimien takia.
Kommentit (5)
Mä vihaan sosiaalista mediaa. Saispa sen pois. Mies koko ajan liimautuneena Instagramiin tuijottelemassa naisten kuvia ja tarinoita.
Me saatetaan pariskuntana istua hiljaa katsomassa puhelimia, tulee aina tyhmä olo kun mietin että muut ajattelee että onpa paska parisuhde. Me kuitenkin ollaan kotona suunnilleen 24/7 ja jutellaan siellä, en koe sitä huonona että julkisilla paikoilla selataan kännyä.
Tällä on pahat seuraukset. Vihaan myös somea ja jatkuvaa "sometulvaa".
Onhan kännykkä kätevä mm. yhteydenpitoon, mutta livenä kommunikointi ja ympäristön huomiointi sitten kärsii, kun kännykkä on parempaa seuraa -.- Surullista kyllä lastenkin puolesta..
Eikös ole tutkittu että joillekin puhelin on jo tärkeämpi kuin oma kumppani.