Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sädesienestä kysyttävää??

Vierailija
15.04.2010 |

Meidän asunnosta löytyi ilmamittauksessa sädesientä, bakteeri- ja sädesieniarvot ylittivät moninkertaisesti sallitut arvot. Nyt kysymys kuuluukin kun kosteutta ei mistään löydetty että voiko sädesieni kasvaa ilman kosteutta vai tarviiko se jatkuvan kosteuden vai riittääkö se että se saa syntyäkseen kosteutta ja vaikka kosteus kuivuisi niin se jatkaa kasvua? Osaisiko joku valaista mua tän asian suhteen??

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos se kuivuu niin ei se sitten enää kasva ainakaan ennen kuin se kostuu taas. Mut huomaa, että normaali huoneilman kosteus on 40-60%. Kuivia paikkoja on tosi vähän.



Miten niin "sallitut arvot"? ei sienistä ja bakteereista ole mitää nsallittuja arvoja olemassakaan. On vain arvoja, jotka viittaavat siihen, että jotain rakennuksessa homehtuu.

Vierailija
2/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos se kuivuu niin ei se sitten enää kasva ainakaan ennen kuin se kostuu taas. Mut huomaa, että normaali huoneilman kosteus on 40-60%. Kuivia paikkoja on tosi vähän. Miten niin "sallitut arvot"? ei sienistä ja bakteereista ole mitää nsallittuja arvoja olemassakaan. On vain arvoja, jotka viittaavat siihen, että jotain rakennuksessa homehtuu.

Kuivassa homeessa sädesieni tuottaa pahimpia myrkkyjä. Meillä oli juuri näin ja arvot oli aivan järkyttävät ja oireet sen mukaiset. Eli joskus kosteusvaurioitunut tila on erittäin vaarallinen jollei sitä ole HETI kuivattu. Eli paikat josta sädesientä löytyy on poistettava.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En asuisi perheeni kanssa tuollaisessa asunnossa päivääkään!

Vierailija
4/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan asuttu tässä asunnossa kohta kolme vuotta ja nyt ennen joulua sitten soitimme terveystarkastajalle koska lapset ovat oikeastaan viimeisen vuoden aikana sairastelleet tosi paljon. Terveystarkastaja kävi ja mittaili kosteuksia jota ei kuitenkaan löytynyt mistään sitten hän tuli tekemään ilmamittauksen jossa sitten selvisi että sädesieni ja bakteeriarvot on korkeat. Eilen täällä kävi sitten jostain oikeasta kosteusmittaus firmasta joku mies joka mittaili uudelleen kosteuksia jota ei edelleenkään löytynyt. Sitten tämä mies repi muutaman listan irti seinästä ja huomasi että seinän ja lattian välissä on rako joka kuulemma johtaa maahan (raosta ei siis näy maata) ja sieltä tulee maanhaju ja siinä on sädesientä. Mä vaan jotenkin nyt epäilen tätä selitystä vai voiko tuo muka pitää oikeasti paikkaansa, että tavallaan tässä asunnossa ei itsessään olis muka sädesientä vaan se tulee maasta. Nyt sitten seuraavaksi tukitaan se reikä kuulemma uretaanilla ja silikoonilla ja laitetaan uudet listat, voiko ongelma muka ratketa sillä? En missään tapauksessa haluaisi enään asua tässä mutta kun ei ole paljon vaihtoehtoja, asutaan pienessä kunnassa ja täällä ei yksinkertaisesti ole asunoja. Ja noista sallituista arvoista en tiedä mut siinä lapussa missä tuli ne tulokset niin siinä oli jotain raja-arvoja mitä pysty vertaamaan meidän asunnosta löytyneisiin arvoihin.

Vierailija
5/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkotti että se rossipohja on homeessa. Voihan se olla et tiivistys auttais jos teillä ei ole kovaa alipainetta. Eli tuloilma-aukkoja tarvis olla suhteessa enemmän kuin poistoa. En ihan usko tuohon korjaustoimenpiteeseen mut vaikea sanoa varmasti.



Mä olen elänyt 2 vuotta tuota helvettiä ja tottavie meidän oli vaan pakko myydä talo eteenpäin. Ehkä teinäkin vaan myisin talon pois kun korjaus on tehty. Sen on kumminkin ammattilainen tehnyt jne......Tuosta suosta ei muuten pois pääse. Toisekseen jos me ei olis muutettu niin lapsi olis kuollut siihen homeeseen. Tuli niin sairaaksi.

Vierailija
6/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin tämä ei ole onneksi meidän oma, vuokralla ollaan. Vaikka ongelma poistuisikin tuolla korjauksella niin olen silti niin vihainen ja kaikkea että haluan tästä asunnosta mahd. pian pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin tämä ei ole onneksi meidän oma, vuokralla ollaan. Vaikka ongelma poistuisikin tuolla korjauksella niin olen silti niin vihainen ja kaikkea että haluan tästä asunnosta mahd. pian pois.

hienoa ettei ole teidän oma! Äkkiä pois sieltä!

Vierailija
8/8 |
16.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niistä on löytynyt sädesientä ynnä muuta paskaa,osa asukkaista muuttanut pois ja kämpät seisovat tyhjinä. Vuokranantaja ei ota mitään vastuuta, käskee vaan soittamaan rakennusliikkeelle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kuusi