Kuinkahan paljon joudun maksamaan vuokraemännälle kun rikoin vahingossa palapeilin?
Olen asunut monta vuotta tässä asunnossa ja joku 30 vuotta vanha palapeili meni nyt rikki, tai kaksi palaa kun otin loputkin sitten irti seinästä. Maalasin sen seinän sitten nätiksi. Vuokraemäntä siis on antanut luvan maalata seiniä ja muutenkin remontoida. Kuinkahan iso lasku tästä peilistä minulle nyt tulee?
Kommentit (9)
Sanot että haperot peilit irtoili itsekseen. Tuskinpa joudut mitään korvaamaan.
Varmaan korvaa maalit kun nostit asunnon arvoa hävittämällä sen hirvityksen
Palapelejä saa kirpparilta muutamalla eurolla, hae sieltä ehjä tilalle. Tai mieluummin oikea peili, palapelistä tulee vähän skitso olo aina kun siihen yrittää katsoa.
Pari kertaa/pala. Siihen on vuokraemäntä tyytyväinen.
Tuskin omistaja jotain kasaripeiliä kaipaa, mutta osta uusi tilalle, jos kaipaa.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaisiko kysyä sitä vuokraemännältä suoraan? ???
No kyllä ehkä kannattaisi, mutta kai sitä saa täältä ensin kysellä arvioita.
Kotivakuutus korvaa, jos katsovat tuollaisella peilillä jotain arvoa olevan. Jos eivät korvaa, miksi sinunkaan pitäisi?
Jos tämä ei ole ihan vitsi, niin ostaisin kirpparilta yms varastoon palapeilin varalle muutamalla eurolla, mutta en kyllä ikinä moista hirvitystä laittaisi rempan jälkeen paikoilleen, vaikka olisi ehjökin. Mikään ei ole ikuista
Kannattaisiko kysyä sitä vuokraemännältä suoraan? ???