Miksi lähdet hoitoalalta?
Kommentit (17)
Opsikelin sosionomista sairaanhoitajaksi. Nyt olen tyytyväinen ja koen, että työtäni arvostetaan toisin kuin lastensuojelussa. Palkkakin nousi monta sataa euroa kuukaudessa.
koska sossusta saa rahaa tekemättä mitään
Kävin hoitsukoulun ja sinnittelin alan töissä alle kaksi vuotta. Vaihdoin alaa kärsittyäni asiattomia esihenkilöitä ja törkeää työpaikkakiusaamista. Uusi ala on mielekkäämpi ja paremmin palkattu.
Pitäisi vielä pyytää oikeuksien poistoa Valviralta, jos ja kun pakkotyölaki tulee voimaan.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008943551.html
Hoitajat hakeutuvat pois alalta - Valviraan tulleiden poistohakemusten määrä räjähti
Harkinnassa ollut laki velvoittaa hoitajat töihin potilasturvallisuuden nojalla.
Suurimpina syinä työolot ja palkkaus. Hoitoalalla ei ole Suomessa mitään tulevaisuutta, jo nyt ollaan niin isoissa ongelmissa ja ongelmat tulevat vain lisääntymään jatkossa.
Nykyään olen töissä vakuutusyhtiössä, palkka on isompi kuin sairaanhoitajana, liukuva työaika, etätyö, edut on aivan toista luokkaa..
Toisten hoitajien takia. En jaksanut sitä koko ajan jatkuvaa valitusta miten huonosti asiat olivat. Tyhjät tynnyrit kolisee eniten.
Ei ole minulle suunnattu ketju, mutta en vielä ainakaan edes harkitse alalta lähtemistä. Olen lh, syksyllä aloitan sairaanhoitajan opinnot. Tän hetkiseen työhön ja palkkaan olen tyytyväinen, mutta tosiaan asiat voisivat olla hoitoalalla paremmin. Työolosuhteet kun saataisiin kuntoon, niin mikäs siinä.
Ymmärrän kuitenkin heitä jotka lähtevät.
Palkka ei vastaa vastuuta ainakaan omassa yksikössäni
En pääse töihin, koska en ole iskenyt piikkiä kehooni... Että voin siis edelleen sairastua vakavasti......
1. johtamisongelmat
2. pakkolait ja -rokotukset
Krooninen henkilökuntapula, jatkuva kiire ja painostus tehokkuuteen. Kaikki tämä tarjolla p*skalla palkalla.
Hoitajista vain harva suosittelisi omaa alaansa lapsilleen.
Lääkäreistä useimmat suosittelisivat omaa alaansa lapsilleen.
Olin hoitotyön esimies n 15 v. Pidin työstäni pääsääntöisesti. Viime vuosina rekrytoinnista vaan tuli entistä työläämpää ja hankalampaa. Työajasta meni jatkuvasti yli puolet rekrytointiin eikä se aina tuottanut tulosta. Joitakin vuosia sitten paikkoihin oli hakijoita, nyt yhä useammin paikkaan ei tule yhtään hakemusta. Jotenkin kyllästyin ihan kokonaan siihen "tyhjästä nyhtämiseen". Sain maisteritutkinnolla töitä teollisuuden hr:stä.
Huonoa johtajuutta
Palkka pieni
Vastuu ei näy palkassa
Pakko lait alkaa ärsyttää
Hyvät, taitavat, kollegat jo lähteneet
Kohta varmaan kaikki lähihoitajat ovat niitä TE-toimiston tuohon pakottamia. Sairaanhoitajien kohdalla tuo tilanne ei varmastikaan sentään ole niin nopeasti edessä, koska sairaanhoitajan koulutus on kuitenkin AMK-tasoinen ja lähihoitajaa vaativampi, eikä sinne suinkaan kaikki edes pääse.
Lähdin, kun jäin yksinhuoltajaksi ja totesin, että päivätyötä tekevänä sairaanhoitajana palkkani ei riitä sellaiseen elintasoon, minkä halusin itselleni ja lapsilleni.
Olen ollut alalla yli 20 v, pyrin pääseemään lukemaan toista alaa. Olen kokenut, että hoitaja on sellainen jota voi heitellä pailasta toiseen ja aina vaan hymyillään ja suostutaan, ei enään.
Lisäksi meillä ei ole enään mitään päätäntä valtaa omaan kehoomme alalla.