Exä "hallitsee" vapaa-aikaani edelleen, 5 vuotta jo erosta.
Isä tapaa lapsia säännöllisesti jtv ja lomilla enemmänkin. Päivät ja pidemmät jaksot on ennakkoon sovittu. Mutta auta armias, jos on jokin tapahtuma paikkakunnalla, alkaa säätö. Vaikken edes käy missään festeillä, missä menisi myöhään, kun en jaksa. Exä tekee oman johtopäätöksen ja siirtää lasten vkl luonaan. Tai jos mistään saa vihiä, että lähtisin lomalle, kun lapset on hänellä, alkaa säätö ja vääntö.
Kyllästyttää olla kuin kusi sukassa oman vapaa-ajan vieton suhteen omassa kodissa. Lasten kuullen ei kestä mitään puhua mistään menosta, tyyliin kysäistä mitä toisin tuliaisia tai ylipäänsä puhelimessa kenenkään kanssa suunnitelmista, jos sit sanovat isälleen.
Eikä ole suopea edes siihen, että lasten kanssa teen lomareissuja. Joka asia lasten passeja ja pankkiasiointeja ynnä muuta myöten on piffaamista ja pitkittelyä, pelkoa, laittaako nyt nimeä lappuun vai ei. Vaikka aina on kyseessä lapsen etu, lapselle mukava reissu. Ei voi lasten kanssa suunnitella lomia, ennen kuin on exältä kysynyt.
*** tu mikä riesa tuosta äijästä jäi. Vielä 3 vuotta ja nuorin täyttää 18.
Kommentit (10)
Oletko löytänyt uutta miestä? Yksinäistä äitiä on helppo hallita.
Vierailija kirjoitti:
Oletko löytänyt uutta miestä? Yksinäistä äitiä on helppo hallita.
Oletko tyhmä, sitten se helvetti ja vittuilu vasta alkaakin jos on uusi löytynyt!
Rautakankikin vääntyy kuudelle rusetille!
Älä kerro reissuistasi lapsillesi/ niehellesi/ kenellekkään muulle, joka voisi tietoja exällesi levittää. Lisäksi pidät kiinni sovituista lastenhoitovuoroista. Kommunikoit exän kanssa asiallisesti, mutta et puhu mistään muusta, kuin mistä on pakko puhua.
Niinhän se valitettavasti on, että kenen kanssa tekee lapsen, niin on ainakin sen 18 vuotta sidoksissa häneen.
Mutta jos sulla nuorimmainen on jo kolmen vuoden päästä 18, niin sähän olet jo voiton puolella!
Nuorin on siis 15-vuotias? Kyllähän sä festareilla voit käydä, pärjää kyllä itsekseen yhden illan/yön.
Tuttua juttua. Meillä oli sovitut tapaamisajat ja jos hakuaika oli 16:00 ja kerroin että juna/lentokone/bussi lähtee 17:00, alkoi vääntö että hän ei voi luvata tuleeko hakemaan 16:00 vai ei. Ja lomat ne vasta olikin kamalia. Tuntuu kuin eksän ainoa mielenkiinto oli että romutti kaikki suunnitelmat mitä itse tein. No, kun lapset yksi toisensa jälkeen täytti 18, ei ole ollut mitään mielenkiintoa tapaamaan heitä, eli olen päätellyt että ainoa mikä lapsissa kiinnosti, oli tiedon nyhtäminen ja jonkinlainen hallitsemiseen pyrkiminen.
Vierailija kirjoitti:
Kannatti ottaa sellanen ukko. Kannatto vielä puksautella kersoja sen kanssa. Hyvät valinnat oot tehnyt!
Just. Silloin kun ne sinne hameen alle aikoo, kaikki ovat mielinkielin ja NIIIIIN ihania. Anna kun lapset on laitettu!
Nuorin lapsesi on siis 15v eikä mikään pieni lapsi. Eiköhän sekin ymmärrä jos laitat rajat exällesi. Voit ihan hyvin sanoa lapsellesi, että mikään ei heidän kahden välillä nyt onnistu kun isäsi kiukuttelee ja se on sääli että kostaa lapselleen, mutta sinun elämä on nyt jatkunut ja setviköön keskenään asiansa. Saat ulosoton kautta elarit jos ei maksa ja lapsi on itse tarpeeksi vanha sopiakseen omat tapaamisensa. Sinua ei enää niihin tarvita.
Vierailija kirjoitti:
Älä kerro reissuistasi lapsillesi/ niehellesi/ kenellekkään muulle, joka voisi tietoja exällesi levittää. Lisäksi pidät kiinni sovituista lastenhoitovuoroista. Kommunikoit exän kanssa asiallisesti, mutta et puhu mistään muusta, kuin mistä on pakko puhua.
Emme puhu mistään, vain pakolliset tekstiviestit lasten asioista. Ja huono pitää yksin kiinni vuoroista, jos toinen ei vaan ota lapsia.
Oletko kokeillut alkaa valehdella ihan päättömästi?