raskausoireitten vahvuus sikiön kehityshäiriöt?
Odottelen viidettä lasta,kaikki muut raskaudet mennyt kutakuinkin saman kaavan mukaan. Kaikki olleet samaa sukupuolta ja nyt tämäkin kahden ultran mukaan samalta näytti. Ihmetten vaan raskauden erilaisuutta. Tuntuu että omat hormonit jyllää,rinnat turvonneet hirveesti,maitoa tihkui jo rv 18(ei koskaan ennen ole tullut tipan tippaa ennen synnytystä)nenä tukossa,turvotusta,ummetusta,väsymys aivan kaamee jne..Sikiön sydänäänet olleet ultrassa ok,mut neuvolassa kolmena kertana ovat kyllä kuuluneet,mutta vain ihan vaimeasti ja kovan työn kanssa löytyneet. Etuseinämäistukka kyllä,mut kun ollu ennenkin. Kohdunpohjankorkeus n.3-4cm vähemmän kun aikaisemmissa raskauksissa. Siis erilaisuutta aikaisempiin paljon.
Nyt on alkanut mietityttää,kun koko ajan tunne,et joku on toisin...et voiko olla merkki jostain häiriöstä. Onko joku "tuntenut",et jokin on vialla/erilailla. Ja voiko äidin hurjat hormonit vaikuttaa sikiön kehitykseen jotenkin. Tiedän kyllä et raskaudet erilaisia,mut jotenkin tuntuu oudolta,et neljä menee saman kaavan mukaan ja nyt ihan jotain muuta. Ja siis kun sukupuoli pitäis olla sama.
Kommentit (7)
Eli iän myötä on tuntunut aina pahemmalta. Ja keskenmeno oli kolmannessa eli viimeisimmässä raskaudessa, jossa oireet olivat vahvimmat.
3 elävää lasta. Eka oli tuulimuna, ei kovinkaan paljon oireita, ehti tosin vain viikolle 7.
Seuraava alkoi heti perään, poika, ei juurikaan pahoivointia tai muutakaan, ihan lopussa uhkasi raskausmyrkytys. Toinen lapsi myös poika, nyt oli enemmän etomista, tuli ummetusta jne. Tällä lapsella pahat ruoka-aineallergiat. Kolmas odotettu lapsi ei ollut terve, mikä selvisi rakenneultrassa vasta. Tämä on ollut ainoa raskaus, missä olen oikein oksentanut, vatsa oli ylhäältäkin tosi kummallinen, kipeä jne. Vauva ei selvinnyt elämään kohdun ulkopuolella. Lisäksi näin ahdistavia unia ennen kuin tiesin, että mitään on vialla. Neljäs vauva tyttö, kuvotusta ja muita "tavallisia oireita", loppuraskaudesta voin hyvin. Nyt yllätysraskaus alkuviikoilla, kuvottaa, ja olen jotenkin vähän masentunut. Lisäksi olen nähnyt taas vähän epäilyttäviä unia, en kai jotenkin oikein usko tähän (mistä tulee sitten huonoa omaatuntoa).
Minua kiinnostaa tämä aihe myös kovasti, ja myös nuo unien näkemiset, onko muilla ollut unissa jotain "viitettä"?
mäkin täällä odottelen neljättä lastamme ihan alussa. Taitaa olla 5+1 vasta. Ja oikeastaan ei mitään oireita ole,ehkä olen väsyneempi kyllä. Jotenkin allapäin olen. Onko tämä nyt ihan normaalia kun ei vielä missään tunnu tämä raskaus. Ja todella ajattelen että jatkuukohan edes. Ei musta taida ap:lle apua olla mutta luulisin kyllä että ikä ja raskauksien määräkin tekee temppujaan. Mulla raskaudet vaikeutuneet kerta kerralta. Ei mitään todella vakavaa mutta oma olo ei ole kyllä ollut kehuttava.Eiköhän teillä ole asiat ihan hyvin,toivon ainakin.
Mutta voihan olla, että sinussa itsessäkin on tapahtunut vuosien kuluessa muutoksia, jotka vaikuttavat raskauden ilmenemiseen?
Kaikki kolme sitä ennen menneet saman kaavan mukaan. Oksennellut kaikista, jne.
Tosin tokasta painoa tuli triplasti enemmän ja hirveästi finnejä, mutta kyllä maitoakin piisas.
Kyseessä oli trisomia21. Olin kakkos- ja kolmosraskaudestakin vuotanut verta mutta en tuossa mittakaavassa.
että on ollut monta kertaa peräkkäin raskaana?
Itse "tiesin" neljännessä raskaudessani koko ajan, että kaikki ei ole kunnossa. Siis oli vain sellainen olo ja koimmekin sitten myöhäisen keskenmenon. Viidennessä raskaudessa oli sitten TOSI vahvat oireet, luulen, että luonto halusi rauhoittaa mieltäni; ei tarvinnut arvuutella ovatko oireet vähentyneet tai loppuneet, eivät tosiaan olleet!
eli 3. kerralla oli eniten. Varmaan johtuu iän ja väsymyksen lisääntymisestä. Kehityshäiriö oli esikoisella, jolloin oireita oli vähiten.