Naapuri valittaa minulle omasta aiheuttamastaan melusta
Otsikossahan tuo lukee, yläkertani naapuri nelikerroksisessa kerrostalossa pitää kamalaa kolistelua pitkin päivää, hakkaa pattereita ja tiputtelee painoja (kuulostaa käsipainolta ym.?). Melu jatkuu jopa yöllä!
Olen tehnyt valituksen pari kertaa isännöitsijälle, ihan kirjallisesti. Silti tämä naapuri uskaltaa itse tulla minun naamani eteen huutamaan kerrostalon käytävällä ovelleni, että minä olisin syypää aiheuttamaansa meluun.
Itse olen todella hiljainen, sekä minulla on todettu lievä autismin kirjoon kuuluva diagnoosi joten olen jatkuvasti ahdistunut asiasta, sekä peloissanikin siitä että naapuri tulisi ovelleni.
En ymmärrä, mikä ajaa ihmisen siihen että kailottaa itsekseen, hakkaa yläpuolellani olevaa patteria myös öisin kun olen nukkumassa? Sitten se tavaroiden siirtely pitkin päivää? Miksi pitää minua syyttää omasta melusta?
Itkettää tälläkin hetkellä, kun tiputtelee painoja yläpuolellani niin että ikkunat helisee. Pelottaa ihan älyttömästi koska tiedän että käy taas jossain välissä ovellani.
Kommentit (39)
Naapurille ei tarvitse avata ovea.
Jos naapurisi on oikeasti tuollainen ja itse olet hiljainen eläjä niin naapurisi on hullu sekopää. Varmaan joku nisti joten ole varovainen.
Koen vain itse, että oven avaamatta jättäminen on kovin epäkohteliasta. Siksi tähän asti availlut. No, pitää varmaan kokeilla tätä seuraavan kerran. T. ap
Ääniä kuuleva vanhus tai mielenterveyspotilaskin voisi olla kyseessä.
Vierailija kirjoitti:
Jos naapurisi on oikeasti tuollainen ja itse olet hiljainen eläjä niin naapurisi on hullu sekopää. Varmaan joku nisti joten ole varovainen.
Epäilen suuresti, että kyseessä olisi nisti, elämme maaseudulla ja mies on kuitenkin n. 60 vuotias. Muutkin naapurit tosin ovat sanoneet, että hän ei taida oikein olla kunnossa.. Mikä neuvoksi? T. ap
Kerrostaloissa asuvat köyhät ja syrjäytyneet
Laita oveesi teksti "jos olet komea, älykäs, sivistynyt, täyspäinen ja rikas mieshenkilö, tipauta luukusta yhteystietosi ja palaan asiaan".
Soita poliisille ja selitä tuo asia. Naapurisi on ehkä harhainen ja voi tarvita apua..tai jutustelua poliisin kans että mikä meininki.
Minun äiti on samanlainen häirikkö joka meukkaa ja huutaa naapureille. Kuulee ääniä (omassa päässä). Naapurit monesti soittanu hälle poliisit ja ambulanssit.
Minun naapuriini muutti kauan sitten nainen, joka huusi yöt pitkät "miehet pois täältä, menkää pois, eikö täällä saa nukkua". Kävin silloin kysymässä, onko hänellä hätä ja että voinko auttaa. Hän selitti hipihiljaisessa rappukäytävässä, että alhaalla on jotain miehiä, jotka mekkaloivat. Eli hän oli pöpi.
Kun hän alkoi huutaa seuraavana yönä, menin taas ovelle ja pyysin häntä olemaan hiljaa. Nainen löi oven kiinni nenäni edessä ja meni takaisin asuntoonsa möykkäämään ja paiskomaan tavaroita, kunnes uusin hänelle, että möykkä saa loppua tai muuten soitan poliisit, ja että mulla on aikaa valvoa koko yö, että edes muut asukkaat saisivat nukkua :D
No sen yön se oli hiljaa. Kun se aloitti möykkäämisen, niin tein valituksen isännöitsijälle. Se pöpi lähti aika nopeasti, hänestä tuli tosi paljon valituksia.
painot kolisee ja stereoidit valuu suoneen...
Soita poliisit seuraavalla kerralla
Ap , naapurisi on mt-tapaus. Ilmoitus isännöitsijälle joka kerrasta kun käy uhkaileen (laita ylös) ja ehkä poliisikin voisi käydä herraa puhuttelemassa.
Ole immarreltu. Varvin haluaa, nautit varmaan itekin.
Hän todennäköisesti kuulee ääniä, joita luulee sinun aiheuttamiksesi. Eli jotain harhaluuloisuutta tai aistiharhoja hänellä. Tarvitsisi lääkärin apua.
Kolina voi kuulua myös putkistosta, siitä pitäisi ilmoittaa huoltoon, niin ehkä korjaavat asian.
Minulla oli myös naapuri joka sekoili yläkerrassa ja huusi ympäri vuorokauden minun nimeäni ja heitteli tavaroita pitkin asuntoaan, rikkoi parvekelasitkin sen takia että aiheuttaisin melua asunnossa.
Muutin pois 5 vuoden asumisen jälkeen. Kesti noin puoli vuotta että yläkerran naapurille saatiin kerrottua etten enää asu kyseisessä asunnossa, jonka jälkeen tappoi itsensä.
Tuollaiset ap:n kuvailemat naapurit pitäisi viedä ladon taakse ja antaa lyijymyrkytys ilman oikeudenkäyntiä.
Unohdin lisätä että kyseessä siis on omistusasunto. Epäilen että yläkerran naapuri on vuokralainen.