Palvelusta ja vastapalvelus. Oon niin surkee näissä!
Miten toimitte, jos joku on auttanut teitä vapaaehtoisesti, tai tuonut jotain?
Tarjoaa kyydin jonnekin (ilman että olet siis ite pyytänyt), tuo lapsellesi oman lapsensa vanhoja vaatteita, tuo puutarhansa satoa...mitä näitä nyt voiskaan olla.
Miten haluaisitte itseänne muistettavan, jos olette jotakuta auttaneet, antaneet jotain?
Kommentit (4)
Etenkin, jos seuraavalla tapaamiskerralla kiittelet avusta, niin jää vaikutelma, että todella sitä arvostit. Jos siis arvostit asiaa, väkisin ei kannata yrittää, teennäisyys paistaa läpi.
Itse odotan sopivaa hetkeä vastapalvelukseen tai esim. lainattuja tavaroita palauttaessa saatan viedä mukana kukkia, syömistä tai viiniä tavarasta riippuen. Tai sitten laitan avun kiertoon: jollen avustajaa itseään osaa avittaa tai palkita, niin teen vastapalveluksen jollekulle toiselle. Maailma on kivempi paikka, kun kierrätetään palveluksiakin!
annan esim joulukukan tai leivon jouluisen leivän ja kiitän esim saaduista käytetyistä lastenvaatteista. Mutta itse vastaan (jos siis teen jollekin jonkun palveluksen) että laita hyvä kiertämään; auta sinä joskus jotakuta joka on avun tarpeessa. Toivon todella että näin tapahtuisi.
Kiva tietysti jos joskus tilaisuuden tulllen muistaa vastapalveluksella. Mutta EN todellakaan halua jotain pikkulahjaa kiitokseksi. Kiitos riittää eikä sitäkään tarvitse loputtomiin toistella, tulee vain vaivaantunut olo
en odota vasta palvelusta. Ihan oikeasti. Jos annan/teen/autan tai ihan mitä vaan, niin teen sen vain sen takia, että haluan tehdä niin.
Mutta ymmärrän sen, että ihmiset kokevat jäävänsä herkästi velkaa. Minun mielestäni ei pidä väkisin "maksaa", vaan jos joskus tulee tilaisuus tehdä palvelus toiselle, niin tee se sitten.