Lasten ensimmäinen yhteinen kesä ja oma työelämä stressaa
Meillä on nyt 2v tyttö ja talvella syntynyt poika. Taloudellisesta syystä minun on pakko palata työelämään kun nuorempi on 1v 2kk ensi vuonna. Uskon työn ja varhaiskasvatuksen sujuvan hyvin ja olemme valmistautuneet sairasteluun esikoisen kokemuksella.
Se mikä stressaa ihan hirveästi on ensi vuoden 2023 kesä, kun nuorempi on ollut raskaan kevään päiväkodissa ja vanhempikin on vasta 3, ja minulla vain lyhyt 3-4 vkon kesäloma. Haluaisin keventää lasten elämää siten että olisin kotona kokonaan kesä-heinäkuun.
Mitä vaihtoehtoja minulla on? (Virkamies asiantuntija) Jos anon lyhyen pätkän hoitovapaata, niin lapset menettävät varhaiskasvatuspaikat?
Kaikki neuvot kehiin, meillä on isovanhemmat kuolleet, ja tuntuu että olemme tässä maailmankaikkeudessa täysin yksin lastemme ja asian kanssa🥺 Hoitoapuja tai sukulaisi ei ole. Lapsille on vain päiväkoti ja me.
Kommentit (20)
Tuohan on ihan normaalitilanne suurimmassa osassa suomalaisista lapsiperheistä. Jos suurin osa suomalaisista lapsista pärjää sillä 3-4 viikon kesälomalla, pärjää teidänkin lapset.
Ota töistä palkatonta ja laita nyt satanen kuussa säästöön niin elätte herroiksi. En ymmärrä ongelmaa jos olette molemmat töissä, ei kai sitä ihminen kuukauden vapaalle mitään tukia tarvitse jos taloudenhallinta ja puskuri on kunnossa.
Onko täysin poissuljettu vaihtoehto, että lasten isä(t) pitää lomansa eri aikaan kuin sinä? Silloinhan lapsella olisi lomaa varhaiskasvatuksesta sekä äidin että isän kesäloman ajan.
Isä on lasten kanssa pari viikkoa keskenään, sitten olette pari viikkoa koko perhe lomalla ja sitten sinä olet lasten kanssa pari viikkoa. Näin lapset saa kuuden viikon loman. Näin meillä tehtiin se noin 10v kun päiväkoti-ikäisiä perheessä oli.
Onko sinulla mahdollista kerryttää ylimääräistä lomaa (esim joustovapaa) ja pitää niitä kesällä?
Meillä on ainakin lapset viihtyneet erittäin hyvin päiväkodissa. On kavereita ja tekemistä. Eivät ole koskaan valittaneet. Päinvastoin lomalla on ollut tylsää jos (ja kun) ei koko ajan ole jotakin ohjattua toimintaa. Mutta tietysti lapsikin sitä lomaa varmasti tarvitsee, vaikka se ei päälle päin näkyisi. 4 viikkoa ollut ihan tarpeeksi meillä.
Taidat ap olla tyyppi, joka huolehtii ja hätäilee kaikkea etukäteen...
1-2 viikkoa pidin yhteistä lomaa miehen kanssa niinä vuosina, kun lapset olivat pieniä. Muuten jompikumpi oli lasten kanssa lomalla.
Palkaton vapaa on myös ok vaihtoehto, jos sitä myönnetään ja talous kestää. Jos kesäksi on vaikea saada palkatonta, niin pätkä palkatonta jo keväällä?
Hoitopaikkaa tuskin menettää parin kolmen kuukauden lomailun takia, kannattaa kuitenkin varmistaa kunnan käytännöt.
En ymmärrä miten tästäkin saa ongelman, jos perheessä on kaksi normaalit lomat ansainnutta työssäkäyvä vanhempaa? Jonkun vuoden priorisoitte lasten lomat omien mielihalujenne edelle, eli lomat joko täysin peräkkäin tai sitten osittain päällekkäin eli noin kuten täällä on jo ehdotettu, ensin toinen on 2 vkoa lasten kanssa, sitten 2 vkoa koko perhe ja sitten se toinen on 2vkoa lasten kanssa. Loppuaika lapset päivähoidossa joko omassa tai varapaikassa.
Ongelma tästä tulee ainoastaan silloin, kun vanhemmat kuvittelevat, että heidän on saatava kaikki mitä haluavat, koska meidän perhe. Eli lomat puolison kanssa täsmälleen samaan aikaan JA lapsille 8 viikon kesäloma.
Onko ap yksinhuoltaja vai miksi lasten isää ja hänen lomia ei ole mainittu?
Meidän ratkaisu oli, että meillä oli yhteistä lomaa miehen kanssa 1-2 viikkoa ja kumpikin oli eri aikaan muun kesäloman lasten kanssa lomalla. Näin lapset saivat pidemmän loman.
Kerran olin aloittanut uuden työn enkä saanut palkatontakaan lomaa. Silloin mies oli neljä viikkoa lasten kanssa lomalla.
Ei lapsia päiväkotiin ennen kuin ovat täyttäneet 3 v. Jos töissä olet, ethän kuormita työkavereitasi omilla lastenhoito-ongelmillasi.
Miksi nämä vastaukset ovat näin aggressiivisia..?
Aplla vanhempi lapsi vasta 2 eli juuri aloittanut päiväkodissa, joten ihan kaikki on uutta. Mitään tukia ei siis tarvita..
Onko valtiolla pakko myöntää palkatonta, tunteeko joku säädöspohjaa?
Hyviä ideoita tullut, kiitos asiallisille vastaajille.
Vierailija kirjoitti:
Taidat ap olla tyyppi, joka huolehtii ja hätäilee kaikkea etukäteen...
Hyvä näitä vähän on miettiä kun perhe kasvaa🤔
Voisko työtä tehdä kotietänä ? Tai eri aikaan lomat vanhemmilla. Tai osaksi aikaa kesällä hoitaja kotiin niin ei tarvi joka aamu viedä hoitoon
Onko isällä mahdollisuus pitää isyyslomaa? Silloin lapsi ei menetä hoitopaikkaa. Kyllä lapset pärjää, kunhan heinäkuussa ei tarvitse olla päiväkodissa (saattaa joutua eri päiväkotiin).
Hyvähän on näistä miettiä, tulee olemaan raskaampaa lomien suhteen kun lapset aloittavat koulua. Tsemppiä Ap!
Vierailija kirjoitti:
Miksi nämä vastaukset ovat näin aggressiivisia..?
Aplla vanhempi lapsi vasta 2 eli juuri aloittanut päiväkodissa, joten ihan kaikki on uutta. Mitään tukia ei siis tarvita..
Onko valtiolla pakko myöntää palkatonta, tunteeko joku säädöspohjaa?
Hyviä ideoita tullut, kiitos asiallisille vastaajille.
Etkö voi kysyä työpaikalla palkattomasta vapaasta? Tai lomarahojen vaihtamisesta vapaaksi?
Osa-aikainen hoitovapaa ja lomat pilkottuna noiden sekaan, jolloin hoitopaikat säilyvät.
Opintovapaa, se on melkein pakko myöntää. Luet kesän aikana avoimessa jonkun kirjatenttikokonaisuuden.
Seuraan. Sama ongelma täällä!