Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kannattaako lapselle ostaa oma viulu vai vuokrata?

Vierailija
02.02.2010 |

aloitti viuluharrastuksen viime keväänä lainaviululla, ja nyt pitäisi joko ostaa tai vuokrata, mitä hintoja teille on kerrottu?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

me ostettiin lapselle heti oma, ja saatiinkin tosi hyvä käytetty. En muista enää, mitä maksoi. Muistaakseni jousen kanssa joku 400-500 e.

Vierailija
2/2 |
02.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan pikkuviulistille ei välttämättä kannata omaa ostaa, siis esim 1/8 -kokoista. Kasvavat nopeasti ohi. Meillä eka oma oli 1/2 -viulu, jolla soitti pari vuotta. Maksoi pari sataa. Harvoinpa nuo tuon kokoiset kovin kalliita tai laadukkaita ovat.Tarkkaile nettihuutokauppaa, sieltä löytää paljon halpoja pikkusoittimia. Tärkeää alussa on oppia oikea asento, ja se onnistuu halvemmallakin soittimella.



Nyt lapsi soittaa 3/4 -viulua, 100 -vuotiasta saksalaista joka maksoi kunnostuksineen 600 €.Opettajan mielestä todellinen löytö.Opettajien kautta muuten usein kiertää myös soittimia, kannattaa kysellä jos ope tietää, onko jollekin jäänyt juuri pieneksi.



Iloa harrastukseen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme seitsemän