Lähtijät tarinoita perässä suljettujen ovien takaa.
Kuuntelin tänään aamu tv:stä Minna Ruusuvuoren haastattelua ja täytyy sanoa, että se pysäytti.
Ruusuvuoren kertomukset olivat kuin suoraan omista työelämän kokemuksistani, jotka siis johtivat vuosien taisteluiden jälkeen siihen, että olen yksi noista lähtijöistä
Tuhoisinta tässä kaikessa on se, että Ruusuvuoren kertomuksen mukaan suuri osa näistä lähtijöistä on nimenomaan työelämän helmiä.
Näitä helmiä ei suomalaisessa työelämässä todellakaan ole liikaa, joten jokaisen tällaisen ihmisen menettäminen on suuri tragedia eikä yksikään yritys kestä pitkällä tähtäimellä parhaimpien poikiensa tai tyttöjensä poistumista.
Suosittelen voimakkaasti kuuntelemaan viisauden sanoja, erityisesti toivoisin sanoman tavoittavan mahdollisimman monen yritysten ylimmässä johdosta työskentelevistä.
Nostan lakkia Ulla Jonekselle, Liisa Holmalle ja Minna Ruusuvuorelle sekä muille tuotantoon osallistuneille.
Tärkeääkin tärkeämpi on teidän sanomanne.
Kiitos.
Kommentit (2)
Ei ihme, että lähtijöitä riittää. Yritykset ovat nykyään keskenkasvuisten tenavien egotrippi-kerhoja.
Oli hyvä haastattelu.