Pärjääkö lukiossa 6:n matematiikan numerolla
Kielet 10, muut aineet 7-9 välillä.
Jos ei kirjoita lyhyttä matematiikkaa?
Mielipiteitä?
Kommentit (8)
Riittää, että 2/3 pakollisista kursseista läpi. Itse kävin kirjoittamassa viimeisiin matikankokeisiin vain nimeni, se riitti. Ja pääsin jatko-opiskelemaan hakemaani alaa AMK:hon.
Riippuu täysin siitä MIKSI matematiikka on 6, että eikö panosta paskaakaan vai eikö hän vaan millään opi vaikka miten yrittää.
Lyhyen matematiikan kurssit oli mielestäni todella helppoja ja uskon että ne kyllä pääsee läpi vaikka ei niin kovin matemaattinen tyyppi olisikaan. Hommaa vaikka lisäopetusta niitä varten jos se lukion läpäisy on siitä kiinni. Rohkeasti kokeilemaan vaan!
Vierailija kirjoitti:
Derivointi saattaa vielä mennä mutta integroinnin kanssa voi tulla itku.
Kuinka niin? Integrointi on mielestäni helpompaa. Derivointi on tavallaan sen integroinnin vastakohta.
Vierailija kirjoitti:
Derivointi saattaa vielä mennä mutta integroinnin kanssa voi tulla itku.
Saatikka, kun päästään vielä masturbointiin...
Pärjää kunhan tosiaan kielet sujuu niin että pystyt ne kirjoittamaan. Yksi ainehan on kirjoitettava pitkänä eli jos se ei ole matikka niin sitten sen on oltava englanti ja jos jätät lyhyenkin matikan kirjoittamatta niin silloin on pakko kirjoittaa keskipitkä ruotsi. Lukio siis onnistuu jos englanti, ruotsi, matikka kolmikosta kaksi ainetta sujuu niin että ne pystyy kirjoittamaan. Jos taas noista olisi kaksi ainetta vaikeita (monilla on sekä matikka että ruotsi vaikeaa) niin ollaan ongelmissa ja voi olla ettei lukio ole sitten oikea paikka.
Peruskoulun opot eivät tuo tätä tarpeeksi esille kun markkinoivat lukio-opintoja yseille ja monesti on lukioon tullut nuoria joilla jopa kaikki nuo kolme ainetta on heikkoja ja jo ekoilla kursseilla on käynyt selväksi, ettei tästä nuoresta saada ylioppilasta kuin ihmeen kautta. Monesti joutuvatkin lopettamaan sitten lukion kesken. Jostain syystä siellä peruskoulu puolella on edelleen se käsitys, että jättää vaan ne aineet kirjoittamatta jotka on itselleen vaikeita mutta ei hoksata huomioida että ylioppilastutkintorakenne määrittelee mitä on kirjoitettava eli:
äidinkieli on pakollinen ja lisäksi seuraavista neljästä ryhmästä on valittava kolme (joista yksi pitkänä):
1. matematiikka
2. toinen kotimainen (ruotsi)
3. vieras kieli
4. reaali
Derivointi saattaa vielä mennä mutta integroinnin kanssa voi tulla itku.