Jalkansa Venäjän erityisoperaatiossa menettänyt sotilas sai valtiolta korvaukseksi vähän ruokaa
https://i.redd.it/bvjnmf9xd0y81.jpg
Pyörätuoli ei kuulu korvauksiin, sellaisen saa jos menettää molemmat jalat.
Kommentit (13)
Varmaan vielä lainapyörätuoli kuvaa varten tai sitten ovat vaan varmaan ryssimistyyliin laittaneet jalkatuen amputoidun jalan puolelle ihan vittuillakseen :D
Pyörätuoli ei tosiaan kuulu korvaukseen, se on studiossa istuimena.
Surkea juttu nuorelle miehelle. Tuskin ehti raiskailemaan, liekö halunnutkaan sellaista tehdä. Nyt on jalka irtipoikki ja pitkä elämä rampana edessä. En tunne vahingoniloa.
Tämä on hyvän mielen juttu, iltakevennys.
Ruokaöljyä, jauhoja, siemeniä ja tölkki.
Jokainen pietarinkävijä on nähnyt näitä Venäjän sodissa vammautuneita jalattomia istumassa jalkakäytävällä kerjäämässä. Ei toimi sosiaaliturva eikä periaate, ettei kaveria jätetä.
Mitä tuosta loihtisi? Siemensämpylöitä. Uuni pitäisi ryöstää Ukrainasta vielä.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen pietarinkävijä on nähnyt näitä Venäjän sodissa vammautuneita jalattomia istumassa jalkakäytävällä kerjäämässä. Ei toimi sosiaaliturva eikä periaate, ettei kaveria jätetä.
Neukut mussutti aikanaan suomalaisille että "maa, joka ei huolehdi sotaveteraaneistaan, ei ole ansainnut itsenäisyyttä."
Ukrainan sodituksessa loukkaantunut Ukrainalainen sai valtiolta lämmintä kättä(omaansa).
Ljudmila lähti lasten kanssa Saksaan.
Kyseessä on kylläkin Ukrainasta ryöstetty sotasaalis. Hinta oli mikä oli, kunhan sai ryöstää, kiduttaa ja raiskata vapaasti.