Onko se häiriköintiä yli 70-vuotiaalta jos soittaa joka päivä monta kertaa? En tosiaan ehdi vastata, käyn töissä.
Soitan sitten takaisin. Haluaa tietää kaiken kaikesta. Avopuolisoni soittaa myös hänelle, mutta se ei riitä. Pitääkö ottaa johonkin yhteys?
Kommentit (8)
Luulen, että on hätä. Odottakaapas, niin saatte tietää. Sairaus tuloillaan. Ensimerkkejä.
Ei ole normaalia. Kerran päivässäkin on liikaa.
Alkava muistisairaus tai jo edennyt alzmer tautiin? Typillistä soittavat alariin koska eivät muista ovat soittaneet itse. Peitelevät lopun asti tilansa. Koska jossain vaihessa itse ymärtävät se jotain häikää on.Oleteko hänen lähiomaisia? Asuuko yksin Käykö päivätoiminassa? Oletteko pyytäneet vanhuspuole sosiali tätejä koti käymän ,jos tarvitaisiin jo kodinhoito apua? Vai ajateletteko ne maksa?
No jos henkilö on sairas, niin eihän se tietenkään lain edessä enää ole häirintää. Siis jos henkilö on syyntakeeton.
Häiritsevää kyllä voi olla.
Ilmiselvästi muistisairaus on jo ja etenee. Ei ole normaalia käytöstä muuten.
Onko sukulainen tai kaverit jolle voisi välillä soittaa. Onko harrastuksia joista pitää. Ei ole pakko kertoa kaikkea, jos joku kysyy, voi pysyä asiassa.
Minun sukulaiselle oli psykoottinen masennus, soitteli monta kertaa päivässä, yölläkin. Pääsi lopulta hoitoon ja tilanne rauhoittui. Hoitoon pääsy oli todella vaikeaa.
Ei. Ette vaan vastaa.