Analysoikaa tämä artikkeli ja mikä siinä on kaikesta huolimatta aivan kreisiä! Siis oikealle ihmiselämälle vierasta ja tehty rahaa tuottavaksi bisnekseksi siis jopa lasten synnyttäminen!
Analysoikaa tämä artikkeli ja mikä siinä on kaikesta huolimatta aivan kreisiä! Siis oikealle ihmiselämälle vierasta ja tehty rahaa tuottavaksi bisnekseksi siis jopa lasten synnyttäminen!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c07855ac-148b-4906-9fa7-64632e3f4a6f
Kommentit (10)
”Pelkästään kun ostaa maitoa ja vaippoja, melkein koko palkka kuluu siihen.”
Lisääntyminen ei selvästikään kuulu enää duunareille.
” myös lääkärissä käynti, vauvan rokotukset ja lääkkeet ovat hyvin kalliita. Rahaa palaa lisäksi vauvan vaatteisiin.”
Sairas lapsi voi olla duunareille mahdoton velvollisuus.
Vaatteita tulisi kierrättää!
”Ennen talouskriisiä paketti Panadolia maksoi 3 000, nyt 57 000 puntaa.”
Panadol on turhaa; tuhlaaminen ei sovi duunareille.
”monet tulevat tahtomattaan raskaaksi, sillä ehkäisypillereitä tai muita välineitä ei juurikaan ole saatavilla tai ne ovat naisille liian kalliita.”
Kuparikierukka on halpa siitä huolimatta, että sen hinta ainakin Suomessa tuplattiin. Esim. viiden vuoden ehkäisy maksaa kai sata euroa (tuplattu hinta), ehkäisy syömällä hormoneja 5 vuotta olisi huomattavasti kalliimpi vaihtoehto. Joten ehkäisypillerien maininta on outoa.
”Monet potilaat pyytävät raskaudenkeskeytystä, sillä heillä ei ole varaa lapseen. Abortin tekeminen on kuitenkin Libanonissa laitonta,”
Vastuuttomaan käytökseen ei ole varaa / vastuullisuuden tärkeys korostuu.
”Jotkut juovat yrttiteetä tai hyppivät ja siivoavat, sillä he uskovat voivansa saada siten keskenmenon.”
Fyysinen rasitus on yleisesti käytetty keino tappaa sikiö. Jos lapselle ei pystyisi antamaan kuin sokerivettä, can't blame them...
suomessa lastentekemisestä on tehdy rahakas bisnes. yh saa lapsella rahastettua yhteiskunnalta enemmän tukia kuin duunari tienaa täyspäivätöistä.
”Apteekit eivät aina suostu antamaan niitä naisille, sillä ne eivät usko raskauden keskeytyneen itsestään jo aiemmin,”
Hyvä niin. Aineeseen on oltava resepti. (Vaikka epätoivoiset teot ymmärtää, ne ovat rikollisia.)
”...tapaa vastaanotollaan usein naisia, jotka ovat aliravittuja ja sairastavat hoitamattomia infektioita. Ne aiheuttavat vauvojen ennenaikaisia syntymiä. Rahapulassa naiset viivyttävät viimeiseen asti lääkärissä käyntiä ja syövät vain kerran päivässä.”
Eli tiedossa sairastelevia vauvoja; ongelmista seuraa lisää ongelmia... Ihminen on kuitenkin sitkeä laji - vähän niin kuin torakka. Eivät he sukupuuttoon kuole, vaikka duunareille lisääntyminen voi olla aivan kohtuuton kärsimys.
”Paketti vaippoja maksaa 280 dollaria” – entä keskimääräinen palkka Libanonissa?