Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen lääkitseminen

Vierailija
01.02.2010 |

Kuinka helposti annatte esim. särkylääkettä vauvoille/taaperoille? Mä en itse syö koskaan mitään särkylääkkeitä ja pelkään että niihin jää koukkuun ym. Mun tyttö on nyt 2v ja en oo vielä koskaan antanut mitään. Jos on esim. hampaita tullut niin vähän on itkeskellyt ja sit nukkunu tavallista enemmän, ei oo onneks tarvinnutkaan siis antaa mitään. 6kk:n iässä oli kovasti nuhainen ja ostin apteekista jotain nenätippoja et sais yöllä paremmin hengitettyä, mutta en mä uskaltanutkaan laittaa niitä kun luin ne ohjeet ni tuntui niin vahvalta aineelta että en arvannut toisen nenään sellasta työntää. Onneks ei oo mitään korvatulehduksia ym ollu ni ei oo vielä tarvinnut antibioottiasiaa edes miettiä, en nimittäin haluais syöttää. Mun kaveri (joka antaa pienestäkin vinkaisusta heti särkylääkettä) sanoi että toivottavasti ei joudu tyttö kärsimään mun lääkepelon takia :(

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska sun pelot eivät ole realistisia.

Särkylääkkeisiin ei jää koukkuun, siis niihin joita saa lapsillekin antaa, niissä ei yksinkertaisesti ole mitään johon jäädä koukkuun.

Kipu itsessään ei ole mikään hyvä tila jos se vähänkään pitkittyy eikä niitä särkeviä korvia, hampaita jne kannata todellakaan pitkittää.

Ja oikeasti, kuka syöttäisi mitään antibioottia turhan takia, kyllä se resepti aina johonkin vaivaan kirjoitetaan.

Ei toki kannata turhan takia lääkitä mutta ei se lääkeettömyys myöskään ole mikään toivottava tila jos lääkeelle olisi tarvetta. Juttele lääkärin kanssa sun peloista.

Vierailija
2/2 |
01.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuitenkin, jos kipua on, pitää se lääkitä. Vanhemmat, jotka vievät lapsen useasti "tarkastukseen", syöttävät lapselle myös turhia kuureja. Esim. viruskorvatulehdus näyttää aluksi aivan samalta kuin bakteeritulehduskin ja koska tulehduksen kehitystä ei ole mahdollista seurata nykyresursseilla hoidetaan myös virustulehduksia antibiootein. Hyvä, jos olette päässeet jo 2 vuoden ikään ilman antibiootteja! Älä turhaan arastele Panadolin käyttöä, jos lapsi on kuumeessa tai muuten kipeä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kuusi