Onko kellään ollut kihomatoja?
Yksi lapsi perheessä, joka ei ole valitellut kutinaa pepussa. Mutta itsellä usein kutinaa, huomaan sen ollessani levossa.Onko kellään ollut kihomatoja ja huomannut itse, eli nähnyt niitä wc- käynnin yhteydessä?Itsellä myös pukamia, josa saattaisi toki myös olla kutinan syynä.
Kommentit (4)
Kun kutisee niin kyykkäät ilman housuja peilin päälle ja valaiset aluetta, hyvällä tuurilla näet jos on elämää. Tai jos kehtaat niin pyydät puolisoa. Voi myös kutinan aikana kirkasta teippiä hieroa alueeseen ja tarkastaa tuloksen.
Yleensähän se kutina on lapsilla voimakkaampaa(?) ja tosiaan tartunnan luulisi olevan lapsella ekana.
On tai ainakin luulen, että sain lapseni kautta kihomatoja. Joka tapauksessa koko talous lääkitään, joten siinä mielessä ei ole merkitystä onko niitä muilla kuin yhdellä.
Kurkkaa yöaikaan taskulampulla lapsen peppuun. Jos matoja, niin voi löytyä mato tai valkoista nöyhtää, joka myös tarkoittaa matoja.
Päiväkodissa on usein liikkeellä. Aikuisille yleensä tarttuu lapsen välityksellä. Meille ei ole ikinä tarttunut. Eli epäilisin että lapsi ois se joka ekana oireilee..