Paljonko maksaa uuden asunnon rakentaminen?
Kyse on kantakaupungissa uuden 40 m2 kokoisen asunnon rakentamisesta kellariin. Jotain 3000 /m2 - 8000 /m2 väliltä. Onko rakentajia paikalla?
Kommentit (14)
Siis 3000 /m2 - 8000 /m2 väliltä....
Omistan siis tilan ja pitää miettiä kannattaako rakennuttaa asunto. Nyt on kuulemma teräksen hinta noussut ja muiden rakennuskustannusten noin 20 % - 30 %. Ja myyminen on riski.
Hanki ensin luvat. Voi olla tiukassa.
Vierailija kirjoitti:
Hanki ensin luvat. Voi olla tiukassa.
Luvat on. Rakentajalta tulee tarjous kesän lopulta. Kyse on nyt siis tarjouksesta ja kannattaako minun lähteä rakennuttamaan. Joudun taloudelliseen vastuuseen rakentamisesta.
Ajattelin kysellä, jos täällä on rakennuttajia paikalla. Paljonko ullakon rakentaminen maksaa neliöltä Helsingin kantakaupungissa?
Tällä hetkellä ei kanna rakentaa. Kustannukset karkaa käsistä, jopa harjateräksen hinta 4 kertaistunu. korotkin nousee. jos on 3 kertaisesti tönön hinta mahdollista maksaa niin sitten ole väliä.
Vierailija kirjoitti:
Tällä hetkellä ei kanna rakentaa. Kustannukset karkaa käsistä, jopa harjateräksen hinta 4 kertaistunu. korotkin nousee. jos on 3 kertaisesti tönön hinta mahdollista maksaa niin sitten ole väliä.
Ok, tämä mietityttää. Rakentamisen kustannukset eivät ilmeisesti ole laskeneet koskaan noin 30 vuoden aikana.
Kyse on siis siitä, että omistan tilan ja taloyhtiö on valinnut rakennuttajan. Ja sitten minä tilaan rakentajalta ja maksan kulut ja myyn asunnon eteenpäin. Joutuisin siis maksamaan jotain 200 000 - 300 000 lisätilasta ja rakentamisesta.
Maailmantilanne on epävarma.
Taloyhtiöltä on luvat jo. Mutta raha on ongelma ja riski.
Kyse on kerrostaloasunnosta Helsingin kantakaupungissa. Neliöhinnat liikkuvat 8000 /m2 - 10000 /m2.
Olen miettinyt, että myyn tilan eteenpäin, kun rakennuspiirustukset on tehty. Joku muu saa alkaa riskillä rakennuttamaan. Saan kuitenkin hyvin voittoa.
Aivan liikaa tällä hetkellä. Nyt jos alat rakentamaan niin maksat tuplat normaaliin hintoihin nähden (2019).
Totuus on, että yritykset ovat vain nostaneet hintaa, koska kysyntää on ollut. Mitään todellista korotus syytä ei ole. Puun teräksen jne hinta on aivat normaali tällä hetkellä, eli vastaa 2019 tasoa .
Vierailija kirjoitti:
Taloyhtiöltä on luvat jo. Mutta raha on ongelma ja riski.
Taloyhtiöltä on lupa, mutta onko kunnan rakennusviranomaisilta? Saako kyseiseen kellariin rakentaa asuinhuoneistoa (riittävä huonekorkeus, riittävästi ikkunoita jne)?
Rakenteita pitää purkaa, ja kaikki uusiksi. Katto, lattiat, ikkunat yhteen suuntaan, sähköt, viemäröinti....