Kuinka monta tuntia alle kouluikäisetn lasten tulisi nukkua yössä?
Meillä jää usein 8-9 kun ei tyttö vaan nuku pidempään.
Kommentit (8)
Arkena se onkin ihan ok, jää illalla aikaa vaikka aamulla pitää herätä päiväkotiin. Viikonloppuisin saattaa nukkua päiväunia yli 2h, päiväkodissa aikaa on se 2h ja sen yleensä nukkuu. Tuleehan siitä siis 11h/vrk
ja juuri noista liian vähistä unista alkaa se kierre lapsilla, pikkaen kun on väsynyt niin ei jaksa keskittyä....
LAittakaa hyvät ihmiset ne lapenne nukkumaan ajoissa, se on teidän tehtävä, ei lasten :)
Jos klo 6.30 on herättävä niin nukkumaan on alettava 20.30 joten sängyssä on oltava viimeistään klo 20 rauhoittumassa....... Moniko laittaa alakoululaisenssa nukkumaan klo 20 tai jopa aikiasemminkin??
Ajatelkaa äidit on teistä kiini millainen nuoriso suomessa kasvaa....
kyllä varmaan lapsesta. Meidän juuri 4-v täyttänyt nukkuu 9-10 tuntia yössä, ei vaan nuku pitempään. Minusta se on todella vähän, mutta minkäs teet, kun ei nuku. Ei siis herätetä lasta aamulla, vaan herää itse aamulla viiden-kuuden aikaan.
1v, 4v ja 6v tarvitsevat 11-12h yöunet, ja sen lisäksi kaksi nuorinta vielä 2h päiväunet.
joskus saavat katsoa jonkun ohjelman ysiin. Mutta jo herätys on aamulla seiskalta, ovat kasilta sängyissä ja valot pois.
Jos menevät ysiin tai kymppiin, saavat joskus valvoa ysiin. Tosin heidät herätetään silloinkin aamulla 7.45, kun mies lähtee kuopuksen kanssa.
Mä olen hyvin tarkka, että lapset saavat riittävästi unta.
t:kolmonen
ja juuri noista liian vähistä unista alkaa se kierre lapsilla, pikkaen kun on väsynyt niin ei jaksa keskittyä.... LAittakaa hyvät ihmiset ne lapenne nukkumaan ajoissa, se on teidän tehtävä, ei lasten :) Jos klo 6.30 on herättävä niin nukkumaan on alettava 20.30 joten sängyssä on oltava viimeistään klo 20 rauhoittumassa....... Moniko laittaa alakoululaisenssa nukkumaan klo 20 tai jopa aikiasemminkin?? Ajatelkaa äidit on teistä kiini millainen nuoriso suomessa kasvaa....
Meidän yksi lapsi oli niin vähäuninn etten oikeasti meinannut uskoa. Vauvana nukkui ihan hyvin, mutta sitten leikki-iässä alkoi unen tarve vähetä ja eskariin mennessä nukkui hätinä sen 8 tuntia yössä. Itsekseen nousi ylös ja leikki kun me muut vielä nukuimme. Ei sitä voinut panna kahdeksalta nukkumaan kun olisi noussut jo neljältä! Nyt koululaisena nukkuu n 8-9 tuntia yössä. Onneksi ei ole tullut koulusta kuin kehuja :) Kotonakin on virkku kuin mikä.
mutta meillä vielä kouluikäiset tarvitsevat 11h/yö. Tai pärjäävät toki yön tai pari vähemmälläkin unella, mutta äkkiä alkaa näkyä väsymys käytöksessä. Ja jos on vajaita öitä, niin nukkuvat takaisin yli 12h/yö.
Meidän 3v tarvitsee vähintään 12h/yö, että on pirteä. Tarhapäivinä nukkuu noin 11h/yö ja toivottavasti päiväunet vähintään 1h. Viikonloppuna sitten nukkuukin päiväunia 2-3h.