Hyttysenpuremat..Nyt oikeasti toimivat kotikonstit kehiin!!
Seisoin pihalla ehkä 5minuuttia ja pirulaiset pääsi yllättämään, varmaan 15 puremaa selässä ja käsivarsissa ja kutiaa niin perhanasti. Apteekkiin en nyt lähde ja kotona on vain kortisoonivoidetta, onko jotain muuta vielä mitä voin kokeilla?
Kommentit (7)
Eteerisiä öljyjä, mm. laventeli. Ja auttoikohan sheavoide, en ole varma. Tai kookosöljy? Kuusenpihkavoide?
Mulla ei auta kuin antihistamiini. Mitkään voiteet tms. ei auta kutinaan, mutta kun ottaa yhden allergialääkkeen niin kutina loppuu kuin seinään ja purema alkaa pienentyä. Joten sori, apteekki ainoa vaihtoehto, ellei sulla satu noita kotona olemaan.
En tiedä auttaako etikalla paukaman päältä pyyhkäiseminen, mutta ajattelin kyllä kokeilla tuota kun hyttyset nyt seuraavan kerran pääsee pistämään.
Itselle tulee välillä ihan järkkyjä paukamia eikä tosiaan auta etonot eikä kortisonivoiteet siihen kutinaan.
Vierailija kirjoitti:
Käsidesi auttaa aika hyvin.
Kyllä,hyväksi havaittu konsti.
Laita hunajaa päälle, jollet ole allerginen.
Etono auttaa, joten apteekkiin.
Myös sauna auttaa.