https://www.arla.fi/reseptit/syrnikit-eli-venalaiset-rahkaletut/
Aivan ihania nämä ruokaisat letut! Kutsukaamme niitä puolalaisiksi jos nimi haittaa. Tee letut ja syö marjojen kanssa tai hillon, jääteän tai mitä mieli tekee. Bon appetit.
Kommentit (6)
Mielenkiintoinen resepti. Pitääpä kokeilla viikonloppuna aamiaiseksi tehdä.
Tässä maailmantilanteessa venäläisissä herkuissa on karvas sivumaku.
Vierailija kirjoitti:
Tässä maailmantilanteessa venäläisissä herkuissa on karvas sivumaku.
Aineksissa nyt ei toki mitään venäläistä ole, joten sidos Venäjään varsin hatara. Mikäli pahasti tökkii venäläisyys, niin Myllyn Paras jakaa sivuilla rahkalettujen reseptiä, missä ei puhuta mitään Venäjästä.
Olin nuorena opiskelijana vaihtovuoden Venäjällä (tai silloin se oli vielä Neuvostoliitto) ja ihastuin ikihyväksi syrnikkeihin.
Suomalaisesta rahkasta ei samanlaisia saa, se on niin erilaista kuin venäläinen rahka. Siltikin paistelen niitä useasti, olkootkin vähän kehnoja kopioita. Ja syön ne venäläiseen tapaan smetanan enkä marjojen kanssa. :)
Venäjälle en taida enää ikinä päästä/mennä aitoja syrnikkejä maistelemaan.
Ohis Venäläiset tuotteet laitettiin boikottiin, S-ryhmäkin veti tuotteet myynnistä, mutta eipä ole Ukrainalaisiakaan, niitä vähäisiäkään. Tänään etsin Xtran ketsuppia, niin eipä ole enää myynnissä. Voihan se olla, ettei ole koko ketsuppitehdastakaan enää. Tai muuta vastaavaa. Olisin ostanut, vaikka ihan vaan tukemisen vuoksi.
https://www.arla.fi/reseptit/syrnikit-eli-venalaiset-rahkaletut/