Oletko ollut tekemisissä poliisin kanssa?
Minä en. Olen aina ajatellut että poliisin kohtaaminen on aina jännittävä tilanne, jos on kyse muusta kuin jostain liikenne jutusta tai vastaavasta.
Kommentit (25)
Ilkivallan uhrina, ylinopeussakot ja puhalluskoe.
Useinkin, valitettavasti. Mutta harvoin ollut huonoa palvelua, ihan ammattitaitoisia. Ja AP.lle sanoisin, kyllä jännitys häviää kun siitä tulee rutiinia.
Teininä kun oireilin vanhempien avioeroa. Olin näpistänyt kaupasta karkkia.
Mulla on välillä yhteisiä työtehtäviä poliisien kanssa. He tietävät kaikki öisin auki olevat kahvilat (=mistä löytyy käyttökelpoinen vessa), ja mistä saa neljältä aamuyöstä muutakin kuin kahvia.
Liikenteessä. Pysäyttelevät ja pyytävät puhaltelemaan pilleihinsä. Kerran olivat kohteliaampia ja pyysivät autona takapenkille. Siellä paljastivat oikean karvansa ja sakottivat ylinopeudesta.
Tietojen urkkimista tietojärjestelmästä. Ei tullut mitään joten urkkikaa rauhassa vaan. Ei poliisia kiinnosta tutkia.
Kyllä, läheisissäkin eli seurustelin yhden kanssa.
Juu, olin aikoinani töissä poliisissa.
Työni kautta usein.
-sosiaaliala-
Sen mitä omista pikku tötöilyistä ollu niin ihan asillisia ovat. Tosin niin olen itsekin niille. Kerran harmitti kun putkassa oli kylmä eikä mitään vilttiä edes saanu.
Yksi tuttuni on Poliisi ollut noin 30 vuotta ja itsekkin on tullut nuorena tutuksi maijan sisätilat ja putkan keltainen patja yhden ja viimeisen kerran, 17v olin ja join kavereitten kanssa överit ja jotenkin kaupungilla hoipertelin ja törmäsin poliisiin jonka päälle kaaduin ja oksensin ja sitten mut heitettiin putkaan selviämään.
Aamulla pääsin pois seuraavana päivänä ja ilman mitään sakkoa tai merkintää, sen jälkeen en ole enään alkoholia juuri paljoa käyttänyt, siinä oli kokemusta ihan tarpeeksi en enään uudestaan halua kokea samaa muistinmenetystä ja joutua näkemään putkaa sisältä päin.
Vierailija kirjoitti:
Tietojen urkkimista tietojärjestelmästä. Ei tullut mitään joten urkkikaa rauhassa vaan. Ei poliisia kiinnosta tutkia.
Olin rikoksen uhrina ja uhrina oli myös lapsia.
Vaivuin minua kohtaan tehdystä rikoksesta vakavaan masennukseen. Sukulaiseni eivät olleet tuki ja turva, joten ajattelin t**paa itseni. Kerroin aikeistani sukulaiselle, jokjaa soitti poliisit. Espoon poliisi vei minut putkaan ja kohteli kuin jotakin rikollista. Paikkani olisi ollut lääkärissä.
T. Akateminen nainen, joka on yleensä ihan järkevä, mutta mielisairas rikos horjutti mielenterveyttäni aika pahasti, koska olin asian kanssa aivan yksin.
En halua poliiseista mitään rutiinia.
Ap.
Kaveri osti huumehörhöjen kanssa kaveeraavalta kaveriltaan auton, joka oli poliisien jossakin rekisterissä. Kaveria pysäyteltiin jatkuvasti sillä ajaessa. Kerran olin kyydissä ja poliisit pyysivät henkkareitani mukaansa poliisiautoon. Toivottavasti eivät rekisteröineet minua johonkin.
Viimeksi toissa viikolla kun ajoivat perässäni kiinni ja yrittivät painostaa ylinopeuteen. Oikeastaan en edes tiedä mikä rajoitus siinä oli muttta ajoin sopivasti 60 mittarinopeutta niin että vähennysten jälkeen ei vielä tule sakkoja jos rajoitus olisi ollut 50.
Joku siellä takana välähti, ilmeisesti yrittivät pelotella ottamalla kuvan. Eipä vielä mitään sakkoa ole tullut vaikka nää tulee yleensä nopeasti.
Usein. En pelkää kyttiä enää. Putkassakin joku 5 kertaa.
Luulevat pelottelevansa huutamalla. Valehtelevat paljon. Naispoliiseilla kompleksi sukupuolestaan. Helposti huijattavia.
Joo-o, koulussa kävi vuosittain pari poliisia pitämässä jotain poliisi on ystävä-propaganda puhetta, liikeessä tapaa myös satunnaisesti erinäisiä virka-asuisia hemmoja, samoin kaupassa ja ruokapaikoissa.
Muuten pari kertaa rikoksen uhrina.