Mulla on kuohukermaa, mitä tekisin siitä ruuaksi?
Ei muita aineksia siis ollenkaan ja mietin tässä huomista ruokaa. Mitähän ostaisin kaupasta että saisin upotettua tuon kerman siihen kun en viitsi poiskaan heittää.
Kommentit (9)
Pyöräytä joku kasvisosekeitto tai pinaattivelliä.
Osta perunasipulisekoitus pakasteena, lisää kerma. Siihen sitten esim. lohta, silliä, kinkkua, nakkeja, mitä nyt haluat niin saat helpoin vuokaruoan.
Jos ei tee mieli uunipataa, osta juureksia ja tee juuressosekeitto johon heität kerman joukkoon.
Kermaa voi käyttää myös vaikka kastikkeeseen. Helppo jauhelihakastike syntyy jauhelihasta, tomaattimurskasta ja kermasta. Jos taas haluat nimenomaan kermaisan kastikkeen, niin esim. kerma+aura tai gorgonzola + pinaattia lehtinä ja pastaa, niin saat ihanan pinaattipastan.
Perunoita, kinkkua, sipulia ja kerma, kinkkukiusaus. Tai valkosipulikermaperunat ja lihapullat
Tee riisipuuro. Keitä ensin puuro veteen, 2 dl riisipuuroriisiä ja litra vettä, teelusikallinen suolaa ja 20 g voita. Eikä pala pohjaan, voit jättää huoletta hellalle. Kun on melkein kypsä, eli n. 40 min kohdalla lisää kerma (2 dl) ja anna olla vielä hetki. Tulee tosi hyvää puuroa, kuin maitoon keitettynä mutta ei pala pohjaan.
Mikä tahansa kastike, laatikko, jälkiruoka. Voi sekoittaa vaikka viiliin tai jogurttiin.