Silmissä näkyy sellaisia vilkkuvia valokaaria tai juovia
Mistähän voi olla oire näkökentän laidalla näkyvät moniväriset ja vilkkuvat, liikkuvat kaaret ja juovat? Näitä on näkynyt nyt muutaman kerran lähiaikoina, enkä ole keksinyt selitystä. Alussa luulin, että ennakoivat päänsärkyä, mutta ei pää yleensä tule kipeäksi niiden yhteydessä. Juovat näkyvät molemmissa silmissä ja häiritsevät sen verran, että on esim. vaikea kirjoittaa ja lukea.
Olen raskaana 10. viikolla, mutta tuskin tämä raskauteenkaan liittyy?
Onko kellään ollut tämmöistä, ja mistä se johtuu?
Kommentit (9)
myös silmälääkäriin kannattaa ottaa yhteyttä...
Googleta tai jos joku fiksumpi tietäis. Verenpaine korkea?
Googleta tai jos joku fiksumpi tietäis. Verenpaine korkea?
Ei vaan todella matala verenpaine. Ja en usko raskausmyrkytykseen vielä näillä alkuviikoilla kuitenkaan.
Eka neuvola on ensi viikolla, otan siellä puheeksi ainakin, ja pitää varmaan ottaa yhteyttä sitten lääkäriin jos nämä jatkuvat eikä neuvola ota kantaa.
Itse epäilen että olisi jotain migreenityyppistä, koska suvussa on migreeniä ja itselläni on ollut pahoja päänsärkyjä joskus, mutta ei mitään migreenidiagnoosia kuitenkaan.
ap
ja vain kerran samanlaisia tuli ja ilman kohtausta. Mutta ainakin oletin johtuvan migreenistä, vaikka ei lauennutkaan silloin. Erittäin epäselvästi selitettynä :)
ja pelastyin tosi paljon. Niita rupesi sen jalkeen tulemaan silloin talloin; kestaa puolisen tuntia, eika paansarkya. Sain myohemmin tietaa etta isallani on samanlainen 'migreeni' eli vain silmaoireita. Keskimmaisella lapsellani on ollut migreenikohtauksia joten ilmeisesti se suvussa kulkee.
Joskus menee vuosi ilman mitaan, sitten voi tulla pari kolme kertaa ihan viikon sisaan.
Mutta migreeniksi se on diagnosoitu. Mulla on itselläni ennen migreenikohtausta noita näköhäiriöitä, samoin mun tytöillä.
Hei, minulla oli myös raskauden aikana tuollaisia (vähän myöhäisemmilläkin viikoilla) ja pelästyin, kun luin jostakin, että voi olla raskausmyrkytyksen oire. Ei kuulemma ollut ainakaan sitä, koska verenpaine oli kuitenkin todella alhainen. En vieläkään tiedä, mitä nuo olivat, neuvolassa eivät tienneet ja yksityisellä lääkärillä käydessänikin kysyin asiasta, mutta ei mitään vastausta sieltäkään.
Hemoglobiinikin oli ihan normaali eikä kuitenkaan huimannut. "Kohtaukset" tulivat kuitenkin harvakseltaan ja loppuivat kokonaan jossain vaiheessa.
migreeniin liittyviä näköhäiriöitä ilman päänsärkyä. Kannattaisi ehkä käydä kuitenkin lääkärillä, jos sulla ei ole migreeniä todettu.