Lasten hyväksikäyttö uusperheissä suht yleistä?
Anteeksi tämä rankka aloitus, tarkoitukseni ei provosoida tai satuttaa.
Isäpuoleni käytti hyväksi sekä minua että siskoani. Äidilläni ei ollut aavistustakaan mitä tapahtui. Eli onnellisena miehensä kanssa ja vaikka hänen itse istuessaan jo saunan lauteilla, isäpuoli hiippaili pukuhuoneeseen lääppimään.
Kun asia vuosien jälkeen tuli ilmi, äidin maailma sortui ja hän saman tien otti yhteyttä terapeuttiin, lasten psykologiin ja perheneuvolaan. Se mikä yllätti, oli ammattilaisen toteamus, että hyväksikäyttö on aika yleistä uusperheissä sen "puolivanhemman" toimesta.
Olkaa varovaisia ja silmät auki, naiset! Siinä on vieras mies koko ajan liki lapsianne. Älkää olko naiveja. Ja jos ne kuuluisat varoituskellot soivat ja syvällä sisimmässä aavistelette jotakin, toimikaa!
Ja vielä loppuun, että uskon kyllä, että olette löytäneet elämänne rakkauden, joka kohtelee lapsianne kuin omaanne. Hyvä niin :)
Kommentit (3)
ja tietenkin riski on paljon suurempi ei-biologisen vanhemman taholta.
ei tule koskaan julki koska uhri salaa asian ja kenties vasta aikuisena pystyy sitä käsittelemään.
Moni lasta hyväkseen käyttänyt jää ilman tuomiota.
2
oli hyväksikäytetty äidin uuden miehen taholta. Ei ollut koskaan kertonut äidilleen koska se olisi murtanut äidin.
Äiti oli eronnut jo siitä miehestä syytä en tiedä miksi.
Hyväksikäyttöä oli tapahtunt tytön ollessa 10-12.