Voikohan olla suolistosyöpä jos tähystettiin 3,5 vuotta sitten
Mitään ei silloin löytynyt. Siis se kolonoskopia. Tänään kuitenkin verta ulosteessa. Joulukuusta asti ollut ärtyneen suolen oireyhtymän oireet. Aion mennä lääkäriin jos verta tulee vielä uudelleen. Mutta kunhan nyt vain tässä pähkäilen. Että eikö sillä kolonoskopialla pitänyt olla 10 vuoden "takuu"
Kommentit (15)
Ei tietenkään voi olla, eihän syöpä koskaan ole nopea kasvamaan tai leviämään. Vai mites se nyt oli...
Tuskin on syöpää. Se ärtynyt suoli tai muu suolistotulehdus lienee paljon todennäköisempi.
Ei se varman kovin todennäköisesti syöpä ole. Nykyään tuo kolonoskopian "takuuaika" taitaa olla 5v, mutta eihän kukaan voi taata sitäkään asiaa. Veri ulosteessa on monesti harmiton oire jos se ei toistu.
Kuka sinulle tuollaisen 10v takuun myi?
Mulle tähystyksen tehnyt lääkäri sanoi että saan 10 vuoden takuun ettei sinä aikana suolistosyöpää tule. Se kuulemma kehittyy todella hitaasti. Veri ulosteessa johtui pukamista
Ja edes vaikka toistuisikin voi olla tulehduksellista tai pukamia.
Hoida peräpukamat ja ummetus pois
Usein kun tutustun (suolisto)syöpäpotilaan historiaan niin monella löytyy jotain epämääräisiä vatsakipua ja heidät tähystettiin mutta mitään ei ole silloin juuri löytynyt. Eli kyllä se on mahdollista.
Tumma uloste on huono merkki. Kirkas veri ulosteessa viittaa peräpukamiin tai haavaumaan. Syöpä voi ilmaista itsensä myös huonon hemoglobiinin kautta ilman verenvuotoa. Näin yhdellä tutullani.
Mikä ihmeen skopiatakuu?
Eno oli tähystyksessä 2019 toukokuussa ja syyskuussa löydettiin syöpä, jota ei tähystyksessä joko huomattu tai osattu nähdä.
Vierailija kirjoitti:
Mulle tähystyksen tehnyt lääkäri sanoi että saan 10 vuoden takuun ettei sinä aikana suolistosyöpää tule. Se kuulemma kehittyy todella hitaasti. Veri ulosteessa johtui pukamista
Mulle kans sanoi, että kestää kehittyä 10 vuotta.
Peräpukamat. Itsellä myös välillä tulee kirkasta verta ja mulla sisäinen pukama joka välillä puhkeaa. Lääkärissä olen käynyt ja lääkäri todennut sisäisen pukaman. Aikuinen mies.
Ei syöpä anna takuita. Itsellä sama huoli.