Kuinka paljon maksaisi tämmöinen matka esim. Ranskaan tai Saksaan
Muutkin maat kelpaisivat, kuten Englanti tai Itävalta. Haluaisin vaikka viikon loman, jonka aikana kävisin taide gallerioissa ja edes yhdessä klassisen musiikin konsertissa. Epäilen, että konsertti maksaisi melko paljon, varsinkin jos olisi joku kuuluisa pianisti sekä orkesteri ja kapelimestari kyseessä. Jotain hienoa arkkitehtuuriakin haluaisin nähdä, kuten isoja vanhoja kirkkoja.
En ole koskaan matkustellut, mutta osaisiko joku arvioida edes 500e tarkkuudella kuinka paljon suunnilleen tulisi maksamaan? En haluaisi rueta liikaa tutkimaan tai unelmoimaan, jos hinta on liian korkea.
Kommentit (10)
https://www.tripadvisor.se/Attractions-g187070-Activities-France.html
Hae vastaava sivu Suomeksi eli Tripadviser. fi ja saat hintoja ym.
En ole sunitelelmassa kyseisin maihin matkaa kun ei ole rahaa!Jos tuunat matkan itse: Miksi et katso eri maiden lento matkojen ,hotellin hintoja,lentokettä kuljetuksia?Jos on vaiketa ota valmismatka.
Minä budjetoisin näin:
Lennot 350
Hotelli 1400
Konsertit yms 300
Ruoka 500
Muu ostostelu 700.
Galleriat ovat yleensä edullisia, konsertit taas maksavat noin 50 euroa. Jos olet täysin ummikko niin ota yhteyttä matkatoimistoon, he hoitavat asiat puolestasi. Sanoisin, että tuhat euroa riittää ihan hyvin viikoksi.
Museoissa käyminen ei hulluja maksa ja ruokailustakin voi pihistää. Esim. airbnb missä voit kokata itse?
Oletko yksin lähdössä reissuun vai onko lähtijöitä muitakin?
En tiedä mitä tarkoittaa "jos itse rakentaa" tai "jos itse tuunaa" kun en ole tosiaan matkustellut. Mutta siis itse haluaisin tarkasti valita mihin konserttiin haluan (kuka/ketkä esiintyy, mitä teoksia esitetään, piano pakko olla mukana). Myös paikalliset museot tutkisin etukäteen, onko siellä maalareiden töitä, joita rakastan. Eli en ilmeisesti mitään valmista pakettia haluaisi, jos tuommoisia edes tehdään, jos te sitä tarkoitatte. Olisikohan tämä mahdollista kahdelle henkilölle alle 1500 eurolla? Vähintään 5 päivää.
AP
Vierailija kirjoitti:
En tiedä mitä tarkoittaa "jos itse rakentaa" tai "jos itse tuunaa" kun en ole tosiaan matkustellut. Mutta siis itse haluaisin tarkasti valita mihin konserttiin haluan (kuka/ketkä esiintyy, mitä teoksia esitetään, piano pakko olla mukana). Myös paikalliset museot tutkisin etukäteen, onko siellä maalareiden töitä, joita rakastan. Eli en ilmeisesti mitään valmista pakettia haluaisi, jos tuommoisia edes tehdään, jos te sitä tarkoitatte. Olisikohan tämä mahdollista kahdelle henkilölle alle 1500 eurolla? Vähintään 5 päivää.
AP
Riippuu, voitteko lähteä ihan milloin tahansa, jolloin voitte ottaa halvimmat lennot.
Riippuu, kuinka hyvän hotellin haluatte, ja mistä haluatte. Olen nelonen ja Me arvostamme hyviä hotelleja. Viikonloppureissu maksaa meillä 1500 e. Jos teille kelpaa jokin luukku sivukaupungilta, niin toki pääsee halvemmalla.
Noin viikon kaupunkiloma Saksassa on omien kokemusteni mukaan noin 700 euroa henkilöltä. Matkustelen pääosin yksin, mutta lennot, ruoat ja moni muu maksaa kahdelta tuplasti yhteen verrattuna. Hotellissa voi säästää hieman, jos kaksi yöpyy samassa huoneessa, mutta en sanoisi merkittävästi. Tuo hinta on laskettu omien tottumusteni mukaan eli matkustaa silloin kun on edullista, mutta ilmat siedettävät (Saksassa ei ehkä niin väliä, etelä-Euroopassa kausihinnat vaihtelevat enemmän). Lentoyhtiö halvin mahdollinen, koneenvaihto mahdollinen (ei kuitenkaan tyyliin koneenvaihto Dublinissa, matkakohde Berliini). Hotellit hieman syrjemmältä, mutta melko hyvätasoisia (en pidä paikallisen joukkoliikenteen käyttöä arveluttavana ja pidän lähiöelämänkin näkemisestä). Ruoka on tasoa Burger King. Nähtävyydet pääosin ilmaisia, voi olla myös maksullisia, mutta ei mitään ooppera-hintoja. Ei taksimatkoja.
Eli alle 1500 euron ei oopperoineen mene kahdelta. Tosin jos tuon tyyppinen matkailu ei kuulosta pahalta, niin luulisin, että alle 2000 euron selviää. En tiedä niistä ooppera-lipuista, ei kai ne yli 100 euroa ole? Ne voi laskea sen 1500 euron päälle, jos tuo matkakuvaus sitten riittää. Tosin olisi ehkä hyvä olla kokemusta ulkomailla toimimisesta jos aikoo pärjätä keskustan ulkopuolella ja kulkea joukkoliikenteellä ja lennotkin saattavat olla johonkin syrjäisemmälle kentälle ja hotelleitakin tarvisi osata vertailla. 2000 - 2500 euroa, niin saanee kotimaisen yhtiön lennot suomenkielellä ja keskustahotellinkin.
Mä tein tollasen matkan kahden teinin kanssa Lontooseen. Lennot 550 ja majoitus saman verran suunnilleen pienessä hotellissa. 4 yötä. Käytiin musikaalissa, johon sain samana päivänä aleliput 10 puntaa per pää. Jos itse rakentaa niin saa halvalla.