Kun elää suhteessa ympäristössä, jossa mikään ei "riitä". Arvostellaan kyllä.
Perheen pää eli mies saa tuntea mitä vain.
Hän saa arvostella ja kertoa asian miten se on, on realisti omasta mielestään. Viimeisen sanan sanoja.
Hän saa raivostua, tuntea oikeudekseen sanoa mitä haluaa. Ei ymmärrä toisten näkökulmasta asioita. Hän on uhri.
Mitä enemmän yrittää, sen enemmän joudut todistamaan riittävyyttäsi. Se jopa ärsyttää häntä ja samalla on ainoa liima pitää rauha kodissa. Yrität olla olkapää mutta myös arvostaa itseäsi.
Joskus saa kuulla kiitosta ja hyviä asioita. Menee hyvin, on mukavaa ja hyvä hengittää saman katon alla. Tuntuu, että viimein ymmärrämme toisiamme, voimme keskustella kaikesta. Sitten taas matto vedetään jalkojen alta etkä ole yhtään mitään, pelkkä raukka ja mitätön, naurettava orja, jota halveksitaan.
Muut hänen lähellään alkavat myös halveksumaan ja arvostelemaan, näkevät vain yhden puolen minusta. Sen mitä mies on kertonut ja suurennellut itselleen eduksi.
Kun muut ei näe, kietoo taas lähelleen, pyytää anteeksi ja kertoo rakastavansa.
Yrität parhaasi tehdä kaiken oikein ja hyvin, kaikki kotona on siistissä kunnossa, ruokaa pöydässä ja asiat hyvin.
Mikään ei kuitenkaan riitä. Kaikki keskustelu on turhaa lopulta. Kaava toistuu toistamistaan.
Kommentit (8)
Muuttakaan johonkin toisenlaiseen ympäristöön, jos tuossa on se suhteenne ongelma. Ja onkin, jos on otsikkoa ymmärtäminen.
Kamalaa.
Joudut elämään tuollaisessa kaujun tasapainossa.
Voitko hankkia oman asunnon jossa voit olla välillä rauhassa?
Lähde edes 2 viikon lomalle aurinkoon tai tropiikkiin! Saat tilaa ajaella. Itse en jaksaisi tuollaista tyranniaa.
Vierailija kirjoitti:
Kamalaa.
Joudut elämään tuollaisessa kaujun tasapainossa.
Voitko hankkia oman asunnon jossa voit olla välillä rauhassa?
Lähde edes 2 viikon lomalle aurinkoon tai tropiikkiin! Saat tilaa ajaella. Itse en jaksaisi tuollaista tyranniaa.
Joo. Asiat puskee pahasti päälle.
Ei vain nämä vaan alkanut tulemaan jo muitakin muistoja päälle vastaavasta käytöksestä.
Tarvitsen yksin oloa. En minä tässä suhteessa pärjää.
ap
Huhhuh, ei kuulosta terveeltä parisuhteelta eikä terveeltä käytökseltä. Oletteko harkinneet pariterapiaa?
Saa? Kuka antaa miehelle luvan käyttäytyä noin ja määrää sinut ottamaan sen vastaan? Itse valitset, oletko tuollaisen miehen kanssa vai et.
Aloita uusi elämä, poissa tuosta ympäristöstä. Tuollaisessa elämässä sitä tulee kovin kapeakatseiseksi eikä näe, että on mahdollisuuksia myös paljon parempaan elämään ja seuraan. Ei tuo muutu, kadotat vain itsesi.
Ristiriita saa hulluksi ja etääntymään itsestään. Sitten siihen tottuu ja odottaa, milloin olisi oikea aika sanoa itse viimeinen sana.
ap